Lecsó befőzése tartósítószer nélkül: úgy készíted el, mint a friss lecsót, de csak félig főzöd meg. Üvegekbe teszed, tartósítószer nélkül hőkezeled.
Lecsó befőzése tartósítószer nélkül
Elkészítési idő: közelítőleg 2 és fél óra
Hozzávalók
(az arányokat és a mennyiségeket ízlésed szerint változtathatod):
- 5 kg zöldpaprika
- 2 kg paradicsom
- 1 kg hagyma
- 8 – 10 evőkanál sertészsír
- 4 – 5 evőkanál piros paprika
- só (ízlés szerint)
8 – 10 db 7 – 8 decis csavaros tetejű, vagy más, befőzésre alkalmas üvegre lesz szükséged.
Bevásárlólista
- 5 kg zöldpaprika
- 2 kg paradicsom
- 1 kg hagyma
Emlékeztető: zsír vagy olaj, piros fűszerpaprika, só
Előkészítés
- Mielőtt a befőzéshez kezdesz, készítsd elő az üvegeket. Alaposan mosd ki, majd merítsd forró vízbe néhány percig, utána emeld ki, csepegtesd ki, szárítsd ki.
- Megmosod a zöldpaprikát és a paradicsomot.
- A zöldpaprika szárát és csumáját eltávolítod. (Ezt legegyszerűbben úgy teheted meg, hogy a szárat megfogod, belenyomod a paprikába, majd kihúzod a csumával együtt.)
- A kicsumázott zöldpaprikát karikára vágod.
- A paradicsom héját eltávolítod (nem kötelező). A szárral ellentétes oldalon a héjat kereszt alakban bemetszed. Egy-két percre forró vízbe teszed, majd a héjat a bemetszéstől 4 részletben lehúzod, majd feldarabolod
- A hagyma héját lehúzod, felaprítod vagy vékony szeletekre vágod.
Megjegyzés:
Ha nincs elég nagy lábosod, két edényben is elkészítheted.
Lecsó befőzése tartósítószer nélkül
- A felmelegített zsiradékba beleteszed a hagymát és üvegesre párolod.
- Leveszed a tűzhelyről, beleteszed a piros paprikát, majd a feldarabolt paradicsomot (ez levet enged, így a piros paprika nem fog megégni, amit azért kerülj el, mert keserű lesz).
- Beleteszed a feldarabolt zöldpaprikát is. Ízlés szerint megsózod és félig készre párolod. Közben többször átkevered.
Tartósítás – tartósítószer nélkül
- A tartósítószer nélküli eltevésnél nagyon ügyelned kell a tisztaságra.
- A félig készre főtt forró lecsó alapot az előzőleg kimosott, forró vízben sterilizált üvegekbe töltöd – annyira tele, amennyire csak lehetséges.
- Jól záró tetőkkel lezárod, majd 5 percre fejre állítod. Ekkor a maradék levegő átbuborékol a forró lecsón és sterilizálódik.
- Ezt követően egy napra száraz dunsztba teszed. Ez egy biztonsági lépés, többen kipróbálták már az ismerőseim közül, hogy a dunsztolást elhagyták és a lecsó így sem romlott meg.
Elkészítési idő (száraz dunsztolás nélkül):
- Előkészítő munkák: 90 perc
- Lecsó főzése: 45 perc
- Tartósítás: 15 perc
Összesen: 150 perc
Lecsó befőzése tartósítószer nélkül tárolás, felhasználás
Tárolás: felcímkézve, hűvös, szellős helyen.
Felhasználás: bármelyik lecsó-ételhez, lecsós húshoz. Ajándékba is adhatod.
Képek: saját eltevések és étel saját felvételei
Lecsó
A fokhagymát nem „g”-vel, hanem „k”-val írjuk helyesen, így: FOKHAGYMA
Kedves Erzsébet!
Ezt én is tudom. Nagyon sokszor leírtam már k-val, most így sikerült. Nagyon sok szöveges anyagot írok, lektorom nincs – szerintem nem is kell – egy-egy hibát szinte mindenki elnéz. Ha csak ennyi hibát találsz az anyagaimban, ez igazán megbocsátható.
Bírom, hogy a magyar internetezők nagy része a helyesírási hibákra koncentrál, még akkor is, ha tudja, a kritizált sorok legtöbbször gyors begépelés eredményei. Nem a lényegre koncentrál… Mai napig nem értem, mi ebben az indíttatás… na mindegy.
Véletlen akadtam az oldalra, mert lecsóeltevés foglalkoztat. Köszönöm a képekkel illusztrált összefoglalót, nekem hasznos volt, mert nem voltam tisztában az alternatívákkal, így most kiválaszthattam a számomra megfelelőt. Azt hiszem száraz dunszttal készítek lecsót télire. Ajánlom mindenkinek, megéri a fáradtságot! Üdv: Móni
Kedves Móni!
Ezt én is tapasztaltam. Én ezt dicséretnek veszem, formai dolog, ahol a hiba azért mégis csak másodrendű. Ilyenkor úgy veszem, hogy a tartalom viszont rendben van, és ez lényegesebb, mint néhány, ahogy írtad, többnyire elgépelési hiba. Egy ingyenes anyagnál tényleg luxus volna lektort foglalkoztatni.
Kiskoromban anyukámmal mindig mindent nedves dunszttal tettünk el. En a gyerekeimmel a száraz dunstot részesítem előnyben,hogy nehogy szétrepedjenek az üvegek. A mai rohano vilag azonban rakényszerít hogy kipróbáljam ag egyszerű fagyasztást is. Most kisebb mennyiség áll rendelkezésemre az alapanyagokból es ez egyszerűbb,gyors megoldásnak tűnik,főleg,hogy épp most -egyszerre érnek – az őszibarackot feltétlen befőttnek kell készítenem.
A helyrsiresi hiba engem srm zavar. Van higy egy mondalatban tibb hiba is van,mégis ki lehet silabilalabizilizálni 😉 a mondanivalot ha valakit tényleg a tartalom érdekel. En koszonöm a tájekoztatást. Megpróbálom a fagyasztásos módszert es ha negatív véleményem lesz róla,feltétlen ideírom majd!!!
Kedves Judit!
Én mindegyik módszert kipróbáltam. A nedves dunsztolásnak egyik hátránya, hogy vagy óriás lefedhető lábas kell hozzá, vagy csak néhány üveget tudsz egyszerre dunsztolni.
Ha kevés a fagyasztó kapacitásod, akkor félig megfőzve száraz dunsztolással a jobb, ha van nagy hűtőd, akkor meg feldarabolva és fagyasztva. Én ezt az utóbbit kedvelem a legjobban úgy, hogy a dinsztelt hagymára még fagyottan teszem rá az alapanyagokat (a fagyasztott paradicsom héja nagyon könnyen lejön). Kíváncsi vagyok, hogy válik be Neked ez a módszer!
Kedves Zsuzsa. Nagyon kezdő beföző vagyok (most először :-), igen részletesen leírtad, így én is bàtran nekiàllok. A fagyasztàsost és a szàraz dunsztolàsost vàlasztom, biztos ami biztos. Köszönöm a segítséged, remek az oldalad.
Örülök, hogy segítségedre lehetek. Kövesd a receptet és biztosan sikerülni fog.
Tegnap tettem el 5 kg paprikából, most a száraz dunsztban alszik. Télen nagyon ó egy kis nyári ízt fogyasztani.
Igazad van! Eltett lecsó nélkül szegényesebb lenne a téli étkezésünk. Mi augusztus 20 után szoktuk eltenni a fagyasztóba. Tegnap tettünk el 4 kg céklát salátának, amit ajándékba kaptunk.
Talán helytakarékosság, talán a befőzési idő lerövidítése miatt (évtizedek óta) elhagyom a hagyma párolását, zsírt, sót is. Azt mindig frissen a lecsó készítésekor ejtem meg. (A hagyma olcsó télen is, csak a helyet foglalja) a többi művelet ugyanaz a sorrendben. Sohasem romlott meg….Sőt érdemes kipróbálni úgy, hogy a teljesen kész, tányérban tálalt lecsót szórom meg sóval. Így egy igen finom, pikáns ízt kapok. Megmarad a paprika, paradicsom édeskés íze. Érdemes kipróbálni, veszíteni való nincs az utólagos sózással.
Én már régóta teszek el lecsót, a mai nap is. Én soha nem teszek bele hagymát, csak amikor télen előveszem és elkészítem, mert nem mindenhez kell hagyma. Nagyon finom és hagyma és zsír nélkül is tökéletesen eláll. Kb. 15 literhez 1 kávéskanál kénport teszek, amikor majdnem kész, akkor teszem bele. A tetejére késhegyi szalicilt és szárazduncba teszem.
Kedves Kállai Györgyné!
„Huszonéve” tartósítószer(ek és kén) nélkül teszem el a lecsót, sőt só nélkül.Soha nem romlott meg…Ha kételkedik benne, próbálja ki egy üveggel… A színe is megmarad (kén nélkül is)íze is finomabb. Természetesen pár percre fölfordítom a még forró üvegeket és utána dunsztolom.
Immár harmadik éve ezzel Papp Zsuzsa receptje és útmutatása alapján teszem el a lecsót, szàraz dunsztolással. Eddig egyetlen egy üvegnyi esett áldozatul, mert rossz volt a fedél. Kifogástalan a leírás, egyszerű és követhető. Nagyon hálás vagyok érte!
Nagyon örülök, hogy nálad is jól működik a receptem.