Karácsonyfa vásár van egész decemberben . Bármelyik fajtát vásárolod, a karácsonyfa vízkeresztig szép és jó illatú dísze lehet a lakásnak.
A karácsonyfa állításának szokása
A fenyőfa örökzöld fa. Az örökzöldeket már az ókorban, a germánok, az egyiptomiak, a rómaiak és a kelták is tisztelték. A fenyőfa csillagászatilag a téli napfordulóhoz, illetve a keresztény vallásban a Megváltó Jézus születéséhez kapcsolható: ezt a fán a sötétségen úrrá lett fény szimbolizálja.
A szokás Németországból származik. Az írásos emlékek szerint a 15. század végén állítottak karácsonyfát, amelyet almával és ostyával díszítettek. A gyertyás karácsonyfáról a 17. század második felében tettek említést. A 19. század első éveiben már Bécsben is állítottak karácsonyfát.
Magyarországon
Az első Brunszvik Teréz nevéhez kötődik, majd egyre több helyen állítottak fel és díszítettek fenyőfát karácsonykor, de csak a 20. században vált általánossá. Egyre többen állítottak karácsonyfát vagy díszítettek fel fenyőágakat. A század közepén szinte minden családban szokássá vált. A magyar hagyomány szerint a karácsonyfát december 24-én, karácsony estéjén állítják és január 6-án, vízkeresztkor szedik le.
Más országokban
Oroszországban, a balti államokban, Angliában és Amerikában már december elején állnak a fák az otthonokban és sok helyen a kertekben is. Egész december a karácsony jegyében telik.
A karácsonyfa díszek
A díszek nagyon változatosak. A karácsonyfa tetején kezdetben mindig csillag állt a betlehemi csillagot jelképezve. Később felváltotta a csúcs (a templomtorony jelképe), mostanában a masni is szokásossá vált. Jellegzetes díszek a színes gömbök is, amelyek paradicsomi almafa gyümölcsét jelképezik. A gyertyák a sötétségen úrrá lett fény felképei. Manapság égők váltották fel. Régebben színes, manapság inkább csak két színű díszítést használnak a karácsonyfákon.
A szaloncukor
Magyar jellegzetesség, akár hungarikumnak is tekinthető. Karácsonyfadíszként először Brunszvik Teréz alkalmazta. Azóta is követjük ezt a hagyományt, amely más országokban nem szokás. Régen mind a cukor, mind a csomagolás kézzel készült. A cukor különféle ízesítésű volt és ezt a csomagolás színe is jelezte. Ma már a cukrot is és a csomagolást is többnyire gépekkel állítják elő és nagyon sokfélét lehet az üzletekben kapni a fajtáknak megfelelően eltérő színű csomagolásban.
Forrás: Wikipédia
Képek: saját felvételek
Köszönöm de én minden évben gyökeres fenyőt veszek,
és amikor már nagyon nagy ki ültetem a kertbe,
vagy ahol nem zavar senkit és semmit,
védve a természetett.
Kellemes ünnepeket.
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy miért hullik le a fenyő levele.
A dolog megoldása a nevében van. A fenyő akár kivágjuk akár nem, egy élő növény. Alapvető sajátossága a megújulás.
Ez azt is jelenti, hogy a levelei lehullanak – tévhit szerint azért, mert kiszárad – és helyettük újak nőnek. Természetesen a végső stádium ezt is jelenti, de biztos mindenki látott már sárgára száradt fenyőt. A levele rajta marad!
Ez olyan mint az állatok szőre. Náluk ezt vedlésnek hívjuk. Az szőr váltását, mint a növényeknél a levelek lehullását és újra növesztését, az évszakok vezérlik. A fenyő októberben rákészül a hideg évszakra és csökkenti az anyagcseréjét. Mi pedig fogjuk és bevisszük a meleg szobába. Természetes, hogy szegény azt hiszi itt a kánaán és rögtön ledobja a téli „bundáját”. Igen ám, de a természetes ciklusa szerint még nem készült fel az új – tavaszi – levélkoszorú kinevelésére. Ráadásul, ha kivágjuk még tápanyagot se kap hozzá. A legnagyobb gondja, hogy a levélkezdeményei még teljesen fejletlenek, nem képesek kihajtani. Tehát a régi leveleit eldobta és az újakra még reménye is alig van! Kész csoda, hogy túléli a karácsonyt némelyikük.
Mindebből az következik, hogy szeretett fánkat – különösen, ha élő „gyökeres” fácska mellett döntöttünk halálra ítéljük a meleg szobával. Ha sikert, azaz tavaszra kizöldülő fenyőt szeretnénk, a következőkre kell figyelnünk:
– A fát csak nagyon csínján öntözzük, a sok víz gyorsabb levélváltásra ösztönzi.
– A lehető leghidegebb helyen tartsuk (persze nem kell a fagyasztóba tenni…) a lehető legtovább.
– Az ünnepi szobában a leghidegebb sarok a neki kedvező hely, fényre pedig nincs szüksége!
– Soha ne várjuk ki azt, hogy az összes levele lehulljon, kiültetés után a maradék leveleinek kell ellátni a tél további részében. A kóróként kiültetett fenyő már szinte halálra van ítélve!
– A kiültetéskor ne öntözzük be a fácskát, mert a hirtelen meginduló vegetációt nagy eséllyel lepusztítja a várható fagy.
Összességében arra figyeljünk, hogy a természetes ciklusából a lehető legkisebb mértékben zökkentsük ki növényünket. Ez érvényes a vágott fenyőre, sőt a fenyő ágakra is! Tehát hideg, fényszegény helyet a fenyőnek és élvezhetjük az illatát és üde zöldjét vízkeresztig. A gyökeres fát pedig minél előbb ültessük ki!
Remélem érthetően írtam és sokaknak lesz ettől kellemesebb a karácsonyuk.
Kellemes ünnepet és eredményekben gazdag boldog új évet kívánok mindenkinek!
Köszi az összefoglalást!
Nálam is úgy van, mint más országokban, olasz szokás szerint december 8-án díszítem fel a fenyőt. Advent kezdetére már kitakarítom a lakást és a karácsonyfa csak emeli az ünnepi hangulatot. Itthon persze furcsának találják a rokonok, barátok, de én ezt szoktam meg és ezt adom tovább a gyerekemnek.
Szaloncukrot már régóta nem használok, mert így is annyi édességet kapunk, hogy minden évben ránk romlik.
Kellemes Ünnepeket mindenkinek!
Kedves Zsuzsa! Kellemes KArácsonyi és Boldog Új Esztendőt kívánok!
Kedves Attila!
Köszönöm szépen az értékes kiegészítést. A karácsony előtti készülődés hevében általában nem gondolunk rá, hogy mitől is hullik a karácsonyfa levele. Néha arra gondolok, hogy a környezet védelme érdekében talán jobb lenne műfenyőt venni. A dolognak a másik oldala viszont az, hogy a karácsonykor eladott fákat kifejezetten erre a célra termelik és sok embernek adnak munkát és megélhetést. Ezért én még mindíg a kivágott fenyőnél maradtam. Erdei fenyőt szoktunk vásárolni. Ez a fa sokáig megtartja a levelét. Sajnos, kezd divatossá válni, ezért fel is vitték az árát.
Kedves Évi!
Köszönöm és én is boldog karácsonyt kívánok Neked és hozzátartozóidnak!
Kedves Erika!
Biztosan Olaszországban élsz és így nem csoda, hogy az ottani szokásokat követed.
Boldog karácsonyt!
még jó,hogy benéztem ide.Nem kapok hírleveleket,nem tudom miért.