Fagyasztható ételek: fontos azok számára, akik hetente csak egyszer vagy kétszer tudnak főzni vagy kezdeniük kell valamit a maradékokkal.
Fagyasztható ételek – két fontos kérdés
1. A fagyasztott ételek legyenek többféle módon felhasználhatók. Ilyenek:
- Különféle húsfajtákból készített pörköltek és tejföl nélküli tokányok, sőt sült húsok is. Felhasználhatók: önálló ételként körettel, főzelékre feltétként, zöldséges ételek alapanyagaként (székelykáposzta), sőt ragukba is betehetők.
2. Félkész fagyasztott ételek: gyorsan elkészülnek:
- Darált húsból készült pogácsák, gombócok: készülhetnek zöldséggel (töltött káposzta, paradicsommártás, kapormártás), belefőzhetők levesbe, kisütve önálló étel, főzelékre feltét, vagy akár hamburger is készülhet belőlük.
- Ahol kiskert van, szinte minden zöldség lefagyasztható célszerűen blansírozva (előfőzve). Ezekből készülthet leves, főzelék, zöldséges étel.
- Lecsó készítéshez kicsumázott, feldarabolt paprika, paradicsom (esetleg jól becsomagolt apróra vágott hagyma is).
- Kicsumázott paprika darált hússal töltve (töltött paprikához)
Mi nem fagyasztható?
Ezek a kivételek: kevesebben vannak, mint a fagyaszthatók.
- Krumplival készült levesek, főzelékek, egyéb ételek.
- Tejfölös habarással készült ételek (helyettük: rántással sűríteni, a tejfölt fogyasztás előtt belekeverni.
- Saláták
- Tészták egy része (a nokedli például jól fagyasztható)
- Túrós, tejfölös ételek (de például a túrógombóc igen)
- Sütemények közül a tejszínhabot, tojáshabot tartalmazók( pl. Rákóczi túrós, vagy orosz krém torta) – gyümölcsöt tartalmazó sütemények egy része (a gyümölcsök egy része kiengedés után összeesik).
Lehet, hogy a felsorolás nem sikerült tökéletesre, de azért nagy vonalakban támaszkodhatsz rá.
Ezek után nem sorolom fel, hogy mit lehet lefagyasztani, mert a fentiekből következik, hogy nagyon sok minden.
Fagyasztható ételek – hogyan készítsd és hogyan használd fel?
Természetesen attól is függ, hogy mit és hogyan fagyasztasz le, hogy ki és hogyan fogja felmelegíteni: gyerek vagy felnőtt (mondjuk a párod). Gyerek – már nagyobb iskolás esetében is – nagyon körültekintően kell eljárni – kis gyerekre pedig ilyen feladatot nem szabad bízni.
A főzés módja családonként változhat. Például: ha szombaton van idő főzni, három-négy napra elég jól lehet variálni, ha a hűtő rendben van, és akkor csak négy illetve három napra kell fagyasztani.
Az sem általános, hogy a család milyen fagyasztott ételeket fogad el, mert azért a friss ételhez képest vannak különbségek.
Milyen fagyasztható ételeket főzzek?
Ezt sajnos, meg kell tervezni. Neked kell egy-egy napra kitalálnod, hogy mit főzz a lefagyasztáshoz.
Meddig tartható egy étel a fagyasztóban
Ez a téma már túlhaladja a cikk méreteit. Információt erről itt találsz. A legbiztosabb, ha a lefagyasztott ételt minél előbb, egy-két hónapon belül felhasználod. Ne feledkezz el felcímkézni és a dátumot ráírni.
Mi a véleményed ebben a témában?
Kedves Háztartás-Ma. Kisfiamnak nagy adag borsófőzeléket főztem,fasírttal.Elfogyni biztosan nem fog,ezért szeretném lefagyasztani.Rántással készítettem.Lehetséges így?Köszönöm,üdvözlettel,Ignácz István
Kedves Ignácz Úr!
Elnézését kérem, de nem tudtam időben válaszolni kérdésére, mert külföldön tartózkodtam. Én ugyan kész főzelékeket nem szoktam lefagyasztani, de szerintem a zöldborsó főzelék lefagyasztható (nincs benne sem krumpli, sem tejföl – az ilyen tartalmú ételek fagyasztását a cikkben sem ajánlottam). Természetesen azért figyelembe kell venni, hogy a fagyasztott ételek élvezeti értéke azért elmarad a frissen készítettekétől.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Érdeklődni szeretnék hogy dütőzacskóban sült oldalas csirkecomb lefagyasztható e és hogyan?
Érdeklődni szeretnék hogy dütőzacskóban sült oldalas csirkecomb lefagyasztható e és hogyan?