Gyors ételek: ha érdekel a téma, bizonyára megnéztél és elolvastál már mindent evvel kapcsolatban. Talán én is tudok még valamit a tapasztalataimból hozzátenni.
A gyors ételek fajtái
Gyors ételek szinte minden ételcsoportban vannak. Lehetnek:
- levesek
- főzelékek
- zöldséges ételek
- tészta ételek
- húsok és halak
- köretek
- saláták
- egyéb gyors ételek.
Mikor lehet szükséged gyors ételek készítésére?
Többnyire akkor, amikor a napirendekbe becsúsztak olyan tennivalók, amelyeket nem terveztél be. Ez lehet kapcsolatos a munkáddal (több fontos feladatot kaptál), a gyerekeiddel (kiderült, hogy az óvodában vagy iskolában másnapra be kell valamit szerezni), szüleiddel (el kell őket kísérni valahova), számítottál valakinek a segítségére, de kiderült, hogy mégsem tud segíteni. Az is előfordulhat, hogy valahol (orvosnál, bankban, hivatalokban) többet kellett várnod, mint amennyire számítottál. Még olyan eset is lehetséges, hogy amikor számba vetted a másnapi tennivalóidat, már akkor láttad, hogy csak röviddel a vacsoraidő előtt fogsz hazaérni.
Hogyan tudod megoldani, hogy valóban gyorsan készüljenek el?
Csodák nincsenek ugyan, de ha kevés az időd, meg kell szervezned a dolgokat. A gyors ételek készítéshez szükséges előkészítő műveleteket
- elvégzed előre
- „elvégezteted” mással és megfizeted.
Ahhoz, hogy egy étel gyorsan elkészíthető legyen, teljesülnie kell néhány feltételnek:
- tervezés
- kevés és megfelelő hozzávaló
- a hozzávalók kaphatók legyenek az élelmiszerboltokban és a piacokon
- jó receptek
- főzési alaptudás
- konyhai rutin
- néhány jó méretű edény
- gyors munkavégzés (egy hagymát apróra vághatsz 2 perc alatt, de 10 percig is elszöszmötölhetsz vele
- jó időkihasználás amíg egy étellel nincs dolgod, elvégezhetsz egy másik műveletet
- közben ne foglalkozz mással (ne „emilezz”, ne nézd a facebookot), használj ki minden percet.
Ha szeretnél többet megtudni
Te mit gondolsz a gyors ételekről?
Szia Zsuzsa!
Természetesen értem, hogy mire akarsz rámutatni a cikkel. De az első mondatodban említett fazék valóban létezik. Elektromos kuktának hívják, itthon néha okosedénynek nevezik. Ez tényleg ezt tudja: mindent beleraksz és fél óra múlva kész az étel. Én már egy éve használok egy ilyet, szinte mindent ebben készítek: köretek, levesek, egytál ételek, pörköltök, főtt húsok. Szinte mindent el lehet készíteni benne, csak sütni nem tud.
Az első mondat után azt hittem erről az edényről fog szólni a cikk.
Igen, van már egy-két csodaedény, amivel a főzési idő lerövidül és természetesen ez sem mindegy, minden perc számít. De az öszes többit előtte ugyanúgy el kell végezni. A menütervezést, bevásárlást, jó recept, fel kell darabolni a húst, megpucolni, darabolni a zöldségeket stb. Tulajdonképpen ezek teszik ki a munka nagy részét, ezeken kell leginkább rövidíteni. Ha már mindent bepakoltam akármilyen edénybe, akkor már megy magától, közben bármit csinálhatok.Persze, ahol rá kell nézni néha az ételre, ott nem árt erről nem elfelejtkezni. 🙂 A rövid sütés-főzés lényege nem is annyira a csodaedényeken múlik, hanem az előtte levő tennivalók rutinján. Egy kezdő háziasszony lehet, hogy egy óráig is elbíbelődik azon, amin egy rutinos háziasszony negyedóráig. Szerintem itt a lényeg.Rutint meg gyakorlattal szerezhetünk.Persze, vannak már jó kis aprító, daraboló, szeletelő gépek, de akkor meg a mosogatásukkal megy el az idő. Én inkább darabolok, szeletelek mint mosogassak.De, lehet, hogy valaki inkább mosogat. Ki, hogy. Na, de majd ha lesz egy jó háziasszonyrobotunk, aki mindent megcsinál, na majd akkor eljött a Kánaán. Addig meg szeletelünk … stb. 🙂
Nagyon tetszik, amit írsz, de talán a kukta a megoldás:-)
Igazad van, a kukta megoldás lehet bizonyos ételek elkészítésénél. Nem tud viszont előkészíteni (zöldborsót, zöldbabot, spenótot, kukoricát, stb…), tésztát főzni, ezért csak korlátozott megoldás lehet.
Kedves István!
Az edény, amiről írsz, valóban jó eszköz, de bizonyos műveleteket nem lehet vele elvégeztetni.
Teljesen egyetértek Veled. Csodák nincsenek. Ha nincs időnk zöldborsót tisztítani, akkor a mirelitből érdemes kiindulni. Ha nincs időnk tésztát gyúrni, kész tésztával kell kezdeni az ételkészítést. Minden azon múlik, mire van idő – ami végül is pénz, mert a kész tészta biztosan többe kerül, mintha otthon gyúrod, viszont az étel gyorsabban elkészül.
Én is szeretem a kuktát, szinte naponta használom.
De van egy nagyon kedvenc edényem, römertoph vagy cserépedény, kinek melyik fajta van. Én is hajlamos vagyok megfeledkezni róla.
Pedig nagyon jó!
Beledobálom a húst, zöldségeket, esetleg tejfölt, szalonnát a tetejére, és csodálatos a végeredmény, összeérő ízek, fantasztikus.
Igaz, be kell áztatni fél órára, de addig előkészítem a belevalót. Nemcsak akkor használom, ha nagyon jót akarok, hanem amikor nem érek rá, amíg sül a sütőben, addig nagytakarítok, vagy ami dolgom van, és nem kell a konyhában állnom, csak megteríteni, és a cserépedényben lehet tálalni rögtön.
Amikor levest, húst, köretet külön készítek, nagyon sok idő, és rengeteg mosogatnivaló.
Kedves Katalin!
Igazad van, nem mindegy, hány edényt használ az ember főzés közben. Az én cserépedényem, sajnos, eltört, még nem pótoltam, de most inspirációt kaptam Tőled. Köszönöm.