Farsangi fánk történet: nem mindennapi esemény. . Már most gondolkodhatsz rajta, milyen ételeket készítesz farsangkor, de nem hiányozhat a farsangi fánk..
Farsangi fánk történet
Lajos Maritól olvastam – a Nők Lapjában – már régebben, hogy a farsangi fánk bécsi eredetű. Egy Krapfen nevű pék egyszer nagyon felbosszantotta a feleségét. A temperamentumos asszony mérges állapotában meg sem gondolva, hogy mit tesz, férje urát akarta megdobni egy fél marék gyönyörűen dagasztott kelt tésztával, A tészta szerencsére célt tévesztett és a férj kobakja helyett a tűzhelyen forrósodó zsiradékba pottyant. Ha már oda esett, nem volt mit tenni, hát megsütötték a forró zsírban. Az eredmény fantasztikus lett, annyira, hogy be is vezették a családi ételek közé, később pedig péksüteményként árusítani is kezdték farsangi fánk néven. Innen terjedt el ez a kiváló kelt tésztából készült sütemény Európában. Mivel az eset farsang idején történt, az időszak neve is szerepelt a nevében, amely farsangi fánk néven vált ismertté.
A tűzről pattant asszonyka egy jól sikerült mozdulattal új ételt alkotott: nem volt egy rossz dobás. Lehet, hogy nem pont olyan volt, mint a mostani fánkok, de mégis csak ez tekinthető a mai farsangi fánk ősének.
Farsangi fánk történet: legenda.
Lehet, hogy mások másképpen ismerik. De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy egy-egy történetet az ételekről mindig szívesen olvasunk vagy hallgatunk.
Milyen legyen a farsangi fánk?
Nekem egy régi, – szintén a Nők Lapjából kivágott – megsárgult receptem van, amit annak idején F. Nagy Angéla jegyzett le. Ha farsangi fánkot készítesz, neked is ezt ajánlom. Itt-ott kicsit eltérek tőle, de az alap megmaradt. A recept alapján készült farsangi fánk
- könnyű
- szalagos
- belseje lyukacsos
- nagyon finom.
A közepén kialakított lyukba házi barack lekvár a legjobb töltelék.
A receptet itt olvashatod.
Ha jól dolgoztál, a fánk belsejében szép nagy lyukak lesznek.
Neked milyen farsangi fánk recepted van? Kérlek, oszd meg velünk.
Farsangi fánk képek: saját felvételek
Imádjuk a fánkot. A recept nekem is kb. az ami neked.A fánk akkor lesz szalagos, ha .ahogy írod először fedő alatt sütjük, majd mikor megfordítjuk, nem tesszük vissza a fedőt és hirtelen megnő a tészta, így van egy rész, ahol nem éri úgy az olaj és ott nem kap színt.
Aki nem tud, vagy nincs ideje fánkot dagasztani, annak nagyon jó alternatíva a kefires fánk. Pikk-pakk készen van és ugyanolyan ízű, mint a farsangi fánké. Ráadásul nem fekszi meg úgy a gyomrot és kalória is sokkal kevesebb van benne. Sőt egyáltalában nem fekszi meg a gyomrot, a kefir miatt egy könnyű étel. És akik nem ehetnek élesztőt azok is ehetik, mert nincs benne.
Köszönöm a hozzászólást. Ha nem gond, leírnád a kefires fánk receptjét? Biztosan többen örülnének neki.
Szívesen.
Ez az alapmennyiség és ezt lehet sokszorosítani attól függően, hogy hány embernek készítjük. Az alap az két nagyevőnek vagy három kisevőnek elég.
1 doboz kefir, ehhez teszünk 1 tojást , kikeverjük egy pici sóval és egy egyharmadnyi sütőporral. Ezután annyi lisztet keverünk hozzá, hogy a galuskától valamivel keményebb tésztát kapjunk. Ha valakit érdekel képet is mutathatok, hogy milyen legyen.
Ezután olajat forrósítok és teáskanállal szaggatom az olajba a tésztát. Megnőnek, habkönnyűek lesznek. Leitatom, majd megszórom porcukorral és lekvárt adok hozzá.Én mosogatással együtt fél óra alatt kész vagyok az egésszel.
Köszönöm szépen. Ki fogom próbálni.