Házi kolbász készítése nem bonyolult feladat. Némi eszköz birtokában saját ízlésed szerint elkészítheted, füstöltetheted, sütheted és élvezheted.
Házi kolbász készítése, recept
Házi kolbász készítése – hozzávalók
14 méter a szokásos, közepes vastagságú kolbászhoz
- 10,5 kg darált hús (lapocka, vagy lapocka, tarja és comb vegyesen)
- 4,5 kg zsírszalonna
- 30 dkg őrölt pirospaprika (keress szép színű házi készítményt)
- 3 dkg őrölt erős paprika
- 30 dkg só
- 6 dkg őrölt bors
- 4 dkg őrölt kömény
- 3 dkg őrölt szerecsendió
- 15 dkg fokhagyma
- 15 m jó minőségű kolbászbél
Bevásárlólista
Ha házi kolbász készítésére adod a fejed, akkor vásárold be a hozzávalókat.
Megjegyzések:
- Ha kevesebbet vagy többet szeretnél, számold át az anyagmennyiségeket.
- Friss húst vásárolj hozzá. Ha van közeledben olyan hentesüzlet, ahol naponta vágnak, az a legjobb. Fagyasztott húst ne használj hozzá.
- Természetesen tetszés szerinti vastagságban (akár, mint a szalámi) elkészítheted. Akkor a bél mennyiséget is változtatnod kell.
- Javasolom, hogy kisebb mennyiségek készítésénél is legyen legalább egy segítséged.
Előkészítés
- A belet mosd meg, vágd fel kétszer olyan hosszú darabokra, mint amekkora kolbászokat szeretnél és áztasd be legalább fél órára, hogy rugalmas legyen. Az áztatóvízbe tégy 1 db letisztított, feldarabolt hagymát (ez megszünteti az esetleges szagokat). Felhasználásig hagyd az áztató vízben. Hosszabb béldarabokkal is dolgozhatsz.
- Ha otthon darálod a alapanyagokat, a húst és szalonnát vágd kockákra.
- A fokhagymát darabolt le apróra, vagy nyomd át fokhagymaprésen és forrázd le 1 dl forró vízzel. Hagy állni benne 10 percig, majd vízzel együtt tedd később a kolbászba.
Kolbászkészítő eszközök
Ha nagyobb mennyiségű húsból (a 15 kg már annak számít) készítesz kolbászt, három lehetőséged van.
- Kolbászhúst vásárolsz (a hentes már tudja, hogy milyen arányban kell a húst és szalonnát összedarálni). Ez a legegyszerűbb, mert nem kell a darálással foglalkozni, ami azért elég nagy munka.
- Az alapanyagokat (a húst és szalonnát) megvásárolod és ledaráltatod a hentessel. Ebben és az előző esetben kell venned vagy kölcsönkérned egy kolbásztöltőt. (Az interneten rákeresve sokféle megoldást találsz.) Az ára elfogadható.
- Ha otthon darálod meg az alapanyagokat, akkor szükséged lesz egy nagyobb teljesítményű elektromos húsdarálóra. Ha venned kell, olyan húsdarálót válassz, aminek van kolbásztöltő tartozéka. Ha nem ilyen a húsdarálód, akkor szükséged lesz kolbásztöltőre is.
Házi kolbász készítése
- A feldarabolt alapanyagokat daráld le és tedd egy 20 – 25 literes nagy tálba vagy más, lehetőleg ne magas falú edénybe. Keverd össze (kézzel) egyenletesre. Ha ledaráltattad, tedd be egy nagyobb tálba.
- Add hozzá a fűszereket a leforrázott fokhagymával együtt. Dolgozd össze alaposan (kézzel).
- Kóstold meg. Ha szükséges, még utána fűszerezheted. Beállíthatod a só és a csípősség mértékét is saját ízlésed szerint. (Gondolj azért arra, hogy a kolbász kicsit össze fog száradni és akkor az ízek erőteljesebbek lesznek.)
- Mikor a kolbászhús megfelelően fűszerezett, formálj belőle akkora darabokat, amekkorákat a darálóba egyszerre bele tudsz tenni. Jól nyomkodd ki belőlük a levegőt.
- Készítsd elő a töltéshez a kolbásztöltőt. Ha húsdarálót használsz, szereld fel rá a kolbásztöltő tartozékot.
- Húzd fel a tölteni kívánt béldarabot a kolbásztöltő csövére.
- Rakd az első adag húst a hústartályba (általában belecsapják, hogy ne legyen benne levegő).I
- Lassú mozgatással dolgozz a töltővel, hogy ne legyenek légbuborékok a kolbászban. Ha még nem töltöttél kolbászt, lehet, hogy az első szakasz nem lesz tökéletes. A légbuborékok eltávolítására – amikor lejön a kolbász a töltőről – nagyon vékony, például varró- vagy gombostűvel szurkáld meg, hogy a levegő távozni tudjon.
- Amikor a levágott belet betöltötted, csavarj a kolbászok közepén egyet-kettőt. A végeket pedig a belek végével zárd le. Ha hosszabb béldarabot töltöttél, akkor utólag kell a tervezett méretnek megfelelő darabokat levágni, középen megcsavarni és a végeken lezárni.
- Egy rúdra akasztva hagyd szellős helyen szikkadni.
Megjegyzések:
- Meg ne próbálj kolbászt kézzel tölteni, mert nem fog menni.
- Ha van régi, fémből készült húsdarálód, annak valószínűleg van kolbásztöltő kiegészítője.
- A kereskedelemben kapható elektromos húsdarálók általában kolbász- és kebbe-töltőt is tartalmaznak. (A kebbe darált húsból készült arab étel.)
Házi kolbász készítése – felhasználása
A házi kolbászt többféle módon felhasználhatod.
- Hűtőben néhány napig tárolhatod és frissen megsütheted. A sült kolbász nagyon finom.
- A többi sütnivalónak szánt kolbászt fagyaszd le. (A fagyasztóból kivéve, szoba hőmérsékletre engedd fel, utána sütheted.
- A füstölést bízd szakemberre. A füstölni valót hideg helyen egy-két napig tárolhatod, azután vidd el az előre megbeszélt időben a füstölőhöz (az interneten találsz ilyeneket) – ne kísérletezz házi füstöléssel, mert tönkre teheted az addigi munkádat.
- A frissen füstölt kolbászból készíthetsz isteni rakott krumplit
- A már megszáradt füstölt kolbászt tárold mélyhűtőben (különben nagyon kiszárad és kemény lesz), hidegen egész évben fogyaszthatod.
Forrás: a képek a rokonságban készültek egy házi kolbászkészítő eseményen. A fent leírtakat tőlük tudtam meg.
A kolbászkészítést vezényelte és a képeket készítette: Sándor Péter
Legutóbbi hozzászólások