Zsírok és olajok: fontos tápanyagok, szervezetünknek szüksége van rájuk. Arányukat tekintve a táplálkozási szakértők nincsenek egy véleményen.

Zsírok és olajok-1

Zsírok és olajok, mint tápanyagok

A zsírok (az olajokat is beleértve) táplálékainknak fontos részei, sokféle ajánlást összevetve egyharmad – egynegyed részben . Telített és telítetlen zsírsavakat tartalmaznak. 

A zsírok:

  • Főként telített zsírsavakat tartalmaznak, szobahőmérsékleten szilárdak, állati eredetűek.
  • A zsírt nem szükséges nagykanállal enni, mert a húsok, tej, tejtermékek, tojás, magvak zsírtartalma jórészt fedezi a szükségleteinket. Tehát nem feltétlenül kell „szalonnázni”, de néha, pl. nyári estéken a szalonnasütés parázson még megengedett lehet – persze nem fogyókúkrázóknak.
  • A növényi eredetű „zsír”, nem más, mint a margarin, amelyet növényi olajok hidrogénezésével állítanak elő, közben szerkezetük is megváltozik, és így már a szervezet számára nem előnyös. Van helyettesítője: a vaj.

Az olajok:

  • Főként telítetlen zsírsavakat tartalmaznak, szobahőfokon folyékonyak,nagyobbrészt növényi eredetűek.
  • A zsírsavak közül az ugynevezett omega 6 és omega 3 zsírsavakat a szervezet nem tudja előállítani, ezeket kívülről kell pótolni. Az omega 6  pótlás megtörténik akkor, amikor pl. oliva vagy napraforgó olajat teszel a salátára, vagy bármilyen hidegen készíthető ételbe, mivel ezek az olajok nagyrészt omega 6 zsírsavakat tartalmaznak.
  • Az omega 3-mal más a helyzet. Növényi eredetű van pl. a lenmagolajban és a repceolajban is, de ezek az olajok nem hasznosulnak jól a szervezetben. Jobb megoldások az állati eredetű omega 3 zsírsavak, amelyek főként tengeri halak fogyasztásával pótolható. Aki nem szereti a halat, tengeri halból készült kivonatokkal juttathatja be szervezetébe.

 

Zsírok és olajok

Zsíradékok, mint ételkészítési segédanyagok

A táplálékok egy részét (pl. panírozott húsok, zöldségek, darabokra vagy hasábokra vágott burgonya, burgonyakrokett) forró zsírban, de leginkább olajban szokás kisütni. A levesek és főzelékek sűrítéséhez pedig gyakran rántást szokásos használni. A sertészsír erre alkalmas is, azonban az olaj (legyen az napraforgó, repce vagy bármi) a sütés, sőt már a főzés hőmérsékletén elbomlik, és a szervezetre káros anyagok keletkeznek belőle. Mi legyen hát akkor ezekkel a kedvelt ételekkel? Három választásod van:

  • Nem törődsz vele, továbbra is olajban sütsz, jársz gyors éttermekbe, eszed a strandon vagy utcán a lángost – nem mondom, hogy soha ne tedd, de tedd olyan ritkán, amilyen ritkán csak lehet
  • Zsírban sütsz. Felmenőitek is ezt tették (jó kis mangalica zsírban). Az olaj sütsre történő felhasználása csak akkor kezdődött, amikor ipari méretekben kezdtek étolajat előállítani.
  • Nem eszed többet ezeket az ételeket.  Ez nehéz, mert nálunk a fogyasztásuk nagyon népszerű.

 

Forrás: Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás (Jaffa kiadó)

Zsírok és olajok kép: saját felvétel