Téli gyümölcsök: fontos téli vitamin és ásványi anyag források. Fogyasztásuknál cukor tartalmukat is ajánlatos figyelembe venni.
A gyümölcsök esetében nem árt tájékozódni azok cukor tartalmáról illetve glikémiás indexéről.
A glikémiás index
A glikémiás index azt mutatja meg, hogy egy adott étel mennyiben emeli meg a vércukor szintet. Ez azért fontos, mert a vércukor szint emelkedésére a szervezetben az inzulin nevű hormon termelődik, és ha ez tartósan és folyamatsan fennáll, cukorbetegség lehet a következmény. A mennyiségektől függő értékeket a glikémiás terhelés határozza meg, és ez az, amire figyelni érdemes. Ha találkozol a glikémiás terhelés adataival, akkor három értéket találhatsz:
-
alacsony: 0 – 10
-
közepes: 10 – 20
-
magas: 20 fölött
Mielőtt még megijednél a számoktól, a lényeg: ne fogyassz sok cukrot – és itt elsősorban a háztartásban használt kristály-, kocka- és porcukorra gondolok, amelyeknek magas a glikémiás indexe. Ezek a finomított cukorféleségek gyorsan felszívódnak, a szervezetben inzulin termelődik, amelynek tartós magas értéke cukorbetegséget okozhat. Cukor helyett egyél inkább gyümölcsöket, amelyek cukortartalmuk mellett számtalan értékes anyagot tartalmaznak és rost tartalmuk miatt felszívódásuk is lassúbb. Ha valaki cukorbetegségben szenved, a súlyosságtól függően vegye igénybe orvos vagy természetgyógyász tanácsát a gyümölcsfogyasztással kapcsolatban.
Téli gyümölcsök
Alacsony kalória tartalom – általában nem így tudjuk – mellett kálium és rost tartalma jelentős, segíti a belekben működő jó baktériumok fennmaradását. Egyik nagy előnye, hogy időhiányban akár egy-egy étkezést is pótolhat.
Kivi:
Ez a gyümölcs értékes C vitamin forrás, majdnem kétszer annyi C-vitamin van benne, mint a narancsban. Rost-, kálium- és magnézium tartalma is jelentős. Kínából származik, de manapság Ausztráliában, Új-Zélandon és Kaliforniában termelik. Az érett kivi lédús, ezért friss gyümölcslé is készíthető belőle.
Citrom:
Sok C-vitamint tartalmaz. Már a 18. században felfedezték, hogy fogyasztásával megelőzhető a skorbut nevű betegség, amely miatt a 15. és 16. száradban a híres hajósok: Vasco da Gama és Magellán az óceánkon hajózva – ahol hosszú ideig nem jutottak hozzá friss zöldségekhez és gyümölcsökhöz – legénységének nagy része életét vesztette. Később James Cook, egy korabeli kutatás alapján saját tengerészeinél savanyú káposzta (amelyben szintén sok C-vitamin van) és citromlé rendszeres kiosztásával megakadályozta a skorbut kialakulását. A citromban a C-vitamin mellett gyulladásgátló anyagok is vannak és lúgosító hatása is ismert.
Narancs:
C-vitamin tartalma jelentős, de számos más értékes anyag tartalmával segíti egészségünk fennmaradását. Kalciumot, rostokat és gyulladásgátló anyagokat tartalmaz. A gyümölcs héja is nagyon egészséges lenne, de sajnos, mivel nem ismerjük a tárolási és szállítási körülményeket, jobb, ha ennek fogyasztásáról lemondasz.
Grépfrút:
C-vitamint, kisebb mennyiségben kalciumot és magnéziumot tartalmaz. A piros színűben gyümölcsben sok más antioxidáns és A vitamin is van. Alacsony kalória tartalma miatt fogyókúrázóknak is ajánlható.
Alma:
A hazai földben termő almának nincs párja. Erről a gyümölcsről olvashatsz részletesen az „Őszi gyümölcsök” című bejegyzésben. A télálló fajták az üzletekben és a piacokon egész télen kaphatók.
Körte:
Kalcium, foszfor, magnézium, valamint rost tartalma jelentős ennek a szintén itthon termő gyümölcsnek.Télálló fajtáihoz egész télen hozzájuthatsz. Nyersen is finom, de párolt formában bizonyos húsételek kellemes kiegészítője.
Birsalma:
Ez a gyümölcs itthon is terem. Rost és C-vitamin tartalma miatt előnyös lenne nyersen is enni, de ezt nem sokan teszik fanyar, kesernyés íze miatt. Sütve, főzve vagy püré formájában elkészítve sült húsok remek kiegészítője. Birsalma sajtot is szokás készíteni, ami nagyon finom (főként, ha dió is van benne), de ajánlatos vele vigyázni, mert nagyon magas a cukor tartalma.
Egészséged érdekében kerüljenek asztalodra naponta a téli gyümölcsök!
Őszi gyümölcsök is érdekelhetnek.
Forrás: Jonny Bowden: Egészséges élet, egészséges táplálkozás.
Kiegészités: A kivi itthon is jól termeszthető, érdemes vele foglalkozni.
Szia,
köszönöm a kiegészítést. Utána néztem a neten és ha valakit érdekel a téma, az alábbi webhelyen elég bőséges tájékoztatást talál a kivi termesztésével kapcsolatban:
https://www.aprotuti.hu/index.php?oldal=tippek_reszletesen&kategoria=20&tipp=3848&ugras=true
A téli gyümölcsfogyasztás mellett ajánlatos a hazai egyéb vitamindús növényeket is
beiktatni étrendünkbe.
Például savanyú káposzta,nyersen
feketeretek lereszelve, kis sóval
reszelt sárgarépa citrommal kis mézzel
Előnyük az hogy kevésbé tartalmaznak vegyszert, mint a primőr zöldségek.
Szia,
Igazad van, ez mind nagyon jó. Én most azért nem gondoltam erre, mert gyümölcsökről írtam. A zöldségek egyébként annyiban még jobbak is, mint a gyümölcsök, mert nem vagy kevés cukrot tartalmaznak.
Én ilyenkor januárban kezdem el a csírakészítést, kb. április-májusig, amíg nincs még friss hazai vitamin. Rengeteg hasznos anyagot tartalmaz, és ez igazi ÉLŐ táplálék, hisz élve fogyasztjuk. Még a saját kertből szedett gyümölcs-zöldség se annyira él, mint a csíra. Sokféle magot próbáltam, nekem a lencse, a napraforgó, a búza, a lucerna, a retek és a bíborhere vált be, ez ízlett a legjobban. Egy éjszakára beáztatom úgy, hogy ellepje a víz, utána naponta 2-3-szor leöblítem, – most már ne álljon vízben, kb. 5 nap múlva fogyasztható. Van aki nagyobb mennyiséget készít, és utána hűtőben tárolja, – én kevesebbet szoktam, de azt frissen fogyasztjuk 3-4 napig. Szórhatjuk szendvicsre, de tésztára, főzelékre, még levesbe is nagyon finom!
Kedves Kati!
Köszönöm a kiegészítést, mindenki számára nagyon hasznos lesz. Eddig még nem készítettem csírát, de most, ösztönző írásodra megteszem.
Szia Zsuzsa!
Nagyon tetszik az oldalad és a témáid, – gratulálok hozzá! Sokat tanulok Tőled. Többször visszanézek, és hozzászólok, elmondom az ötleteimet, tapasztalataimat, hisz így segítjük leginkább egymást.
Szia, Kati!
Köszönöm kedves szavaidat és örülök a hozzászólásoknak, mivel sok hasznos kiegészítést tartalmaznak mindenki számára, aki a honlapot olvassa.