Pénzmegtakarítások azok a pénzösszegek, amit most nem költünk el, hanem félretesszük későbbi kiadásokra, pénzügyi célok elérésére.
A pénzmegtakarítások formái
-
Az anyagi biztonság érdekében félre tett pénz az a pénzösszeg, amely a megélhetést min. 6 hónapig fedezi. Amíg ez az összeg nincs félretéve, semmi más megtakarítást nem célszerű eszközölni. (Elhelyezés: bank, rövid távú banki lekötés, nyílt végű pénzpiaci alap)
-
Rövid távú, 1 évnél rövidebb időn belüli kiadásokra szükséges pénz: pl. iskolakezdés, nyaralás, háztartási gépek, bútorok vásárlása. (Elhelyezés: mint az 1. pontban)
-
Középtávú megtakarítások: 1 – 5 év időtávra szükséges pénz: pl. gépkocsi vásárlás, lakásfelújítás, lakásvásárlás önerejének összegyűjtése, hosszabb utazás, stb. (Elhelyezés: lakásvásárlásnál szóba jöhetnek a lakás takarékpénztárak, egyéb esetben: államkötvény, nyílt végű befektetési alapok)
-
Hosszú távú pénzügyi célokra félretett pénzek: gyerekek taníttatása, gyerekek lakása, nyugdíj kiegészítések. (Elhelyezés: itt már valutában – célszerűen Euróban – is érdemes gondolkodni. Szóba jöhetnek különféle biztosítási konstrukciók – pl. befektetési egységekhez kötött életbiztosítások, különféle befektetési alapok.
Egy példa rövidtávú megtakarítások tervre – az egyes hónapokban erre a célra félretehető pénzek alapján. Lehet, hogy azt mondod: ez lehetetlen. Menj vissza a kályhához: kezd el írni vagy nézd át a havi bevételeidet és kiadásaidat. Lehet, hogy valahol javítani tudsz a helyzeten. Most jöjjön a rövidtávú megtakarítások példája:
- január-február: háztartási gépek javítására, újak vásárlására
- március-május: nyaralás
- június: befőzés (erről később lesz még szó)
- július-augusztus: iskolakezdés vagy tanfolyami pénzek
- szeptember: őszi eltevések
- október-november: karácsonyi ajándékok
- december: vendéglátás, ünnepek
A pénzmegtakarítások történhetnek forintban, vagy valamilyen valutában, amelynek értékállóságában bízol.
A pénzmegtakarítások a háztartásba befolyó bevételek figyelembevételével meg tervezhetők. Egy jó és reális pénzügyi terv elkészítését célszerű olyan szakemberre bízni, aki egyben befektetési lehetőségek területén is megfelelő szakértelemmel rendelkezik és azok kockázataival is tisztában van.
Pénzmegtakarítások illusztráció: Google képtár
Legutóbbi hozzászólások