A villanyszámla elég bonyolult. Kell egy kis idő a tanulmányozáshoz, amíg rájön az ember, hogy miért is fizet. Ez nem azért van így, mert a szolgáltatók igyekeznek érthetetlenné tenni a számlákat, hanem azért, mert az ár elég sok tényezőből tevődik össze. A villanyszámla több tényezőből áll össze. Ha érdekel, milyen tényezők alakítják az árat és hogy mennyibe kerül neked 1 kilowattóra, a számítás alapegysége, olvass tovább!

A villanyszámla összetevői

Energia díj:

Rendszerhasználati díj:

Jogszabályban meghatározott díj, amely a hálózat üzemeltetési költségéhez való hozzájárulásból (felhasználás arányos) és az elosztói alapdíjból (fogyasztási helyekre, azonos érték) tevődik össze. Mivel ez utóbbi nagyon alacsony érték, kicsit egyszerűsítve, viszont érthetően: 15,70 Ft/kWh.  

Pénzeszközök:

Szintén arányosak a fogyasztással: a szénipari szerkezetátalakításhoz való hozzájárulás, a kedvezményes villamosenergia támogatási díjának arányos része, valamint az átállási költségekre fizetendő díj. Ez forgalmi adó mentes és 0,32 Ft/kWh.

Ha ezeket a számokat összeadjuk, akkor kiderül, hogy 1320 kWh-ig 46,23 és e fölötti fogyasztásnál 47,91 Ft-ot fizetünk 1 kWh-ért. Nem tévedsz sokat, ha 47 Ft-al számolsz.

Érdekes cikk jelent meg a Metropol újságban novemberben arról, hogy mennyibe kerül a lakossági áram és gáz Európa különböző országaiban. Ha a konkrét árakkal számolunk, áram esetében csak Ausztria és Dánia előz meg bennünket, de ha a vásárlóerőt is figyelembe vesszük, akkor az áram Magyarországon a legdrágább. Gáz esetében konkrét árakat figyelembe véve csak Franciaország, Ausztria és Dánia jár előttünk. A vásárlóerő esetében csak Bulgária előz meg bennünket. 

Ez volt 2011. januárjában, amikor ezt a cikket írtam. Azóta változott a helyzet.

2013. január 1-től vezette be a kormány a rezsicsökkentést. Most számoltam ki a saját villanyszámlánkból, hogy ma kerekítve 38 Ft-ot fizetünk 1 kWh villamos energiáért. A számokat illetően nem vagyok teljesen képben, de úgy emlékszem, a hírekben azt hallottam, hogy ma ez a második legalacsonyabb érték az Európai Únióban.

Ettől függetlenül érdemes tehát a villamos energiával takarékoskodni. Elég sok tippet találsz erre az interneten. Én is írtam már több cikket az energiatakarékossággal kapcsolatban. Otthonodban számtalan lehetőség van az árammal való takarékoskodásra: vásárolj energia takarékos égőket, kis mennyiségeket ne süss sütőben, használj zárt rendszerű kávéfőzőt, főzz időnként kuktában és még sorolhatnám.

Kapcsolódó cikkek: