A villanyszámla elég bonyolult. Kell egy kis idő a tanulmányozáshoz, amíg rájön az ember, hogy miért is fizet. Ez nem azért van így, mert a szolgáltatók igyekeznek érthetetlenné tenni a számlákat, hanem azért, mert az ár elég sok tényezőből tevődik össze. A villanyszámla több tényezőből áll össze. Ha érdekel, milyen tényezők alakítják az árat és hogy mennyibe kerül neked 1 kilowattóra, a számítás alapegysége, olvass tovább!
A villanyszámla összetevői
Energia díj:
Rendszerhasználati díj:
Jogszabályban meghatározott díj, amely a hálózat üzemeltetési költségéhez való hozzájárulásból (felhasználás arányos) és az elosztói alapdíjból (fogyasztási helyekre, azonos érték) tevődik össze. Mivel ez utóbbi nagyon alacsony érték, kicsit egyszerűsítve, viszont érthetően: 15,70 Ft/kWh.
Pénzeszközök:
Szintén arányosak a fogyasztással: a szénipari szerkezetátalakításhoz való hozzájárulás, a kedvezményes villamosenergia támogatási díjának arányos része, valamint az átállási költségekre fizetendő díj. Ez forgalmi adó mentes és 0,32 Ft/kWh.
Ha ezeket a számokat összeadjuk, akkor kiderül, hogy 1320 kWh-ig 46,23 és e fölötti fogyasztásnál 47,91 Ft-ot fizetünk 1 kWh-ért. Nem tévedsz sokat, ha 47 Ft-al számolsz.
Érdekes cikk jelent meg a Metropol újságban novemberben arról, hogy mennyibe kerül a lakossági áram és gáz Európa különböző országaiban. Ha a konkrét árakkal számolunk, áram esetében csak Ausztria és Dánia előz meg bennünket, de ha a vásárlóerőt is figyelembe vesszük, akkor az áram Magyarországon a legdrágább. Gáz esetében konkrét árakat figyelembe véve csak Franciaország, Ausztria és Dánia jár előttünk. A vásárlóerő esetében csak Bulgária előz meg bennünket.
Ez volt 2011. januárjában, amikor ezt a cikket írtam. Azóta változott a helyzet.
2013. január 1-től vezette be a kormány a rezsicsökkentést. Most számoltam ki a saját villanyszámlánkból, hogy ma kerekítve 38 Ft-ot fizetünk 1 kWh villamos energiáért. A számokat illetően nem vagyok teljesen képben, de úgy emlékszem, a hírekben azt hallottam, hogy ma ez a második legalacsonyabb érték az Európai Únióban.
Ettől függetlenül érdemes tehát a villamos energiával takarékoskodni. Elég sok tippet találsz erre az interneten. Én is írtam már több cikket az energiatakarékossággal kapcsolatban. Otthonodban számtalan lehetőség van az árammal való takarékoskodásra: vásárolj energia takarékos égőket, kis mennyiségeket ne süss sütőben, használj zárt rendszerű kávéfőzőt, főzz időnként kuktában és még sorolhatnám.
Kapcsolódó cikkek:
Hát igen, ismét egy rangsor, amiben Magyarország előkelő helyet foglal el! 😀 De most hogy több áramszolgáltató van talán jobbak lesznek az esélyeink. Az ELMŰ-nek például van most egy ügyfélajánló programja, amivel egész sokat lehet spórolni, ismerőseidnek meg Praktiker kedvezményt ajándékozhatsz, úgyhogy mindenki nyer kicsit. De azért szerintem nem csak az árakon múlik a magas villanyszámla, hanem az energiapazarló szokásokon is. Azokat kellene főként megváltoztatnunk, nem csak a pénz miatt, de klíma miatt is..
Egyetértek én is Veled abban, hogy elsősorban a szokásokon kéne változtatni, óriási a pazarlás. Ezen felül persze hasznos utánajárni a különböző spórolási lehetőségeknek a szolgáltatóknál. Én is az ELMŰ-nél vagyok jelenleg. A hűségprogram keretében most kuponokat küldenek azoknak, akik pontosan fizetnek 🙂 Végre nemcsak a csekkeket postázzák! 🙂
Kedves Andor!
Köszönöm a tájékoztatást, az ELMŰ-nek erről a programjáról nem tudtam, de utána nézek.
Egyetértek abban, hogy a magas villanyszámla az energiapazarló megoldások és szokások kérdése. Mi villannyal főzünk, sőt a mosogatónál és a fürdőszobai mosdónál átfolyó elektromos melegítőnk van. (Ha ritkán forró víz kell vagy pl. tésztát főzünk, vízforralót használunk és a kávét nem a tűzhelyen főzzük, hanem külön gépben. Kuktával is lehet takarékoskodni.) Gázt csak zuhanyozáshoz és fűtéshez használunk. Iyen körülmények között a villanyszámánk (2 személyes háztartás vagyunk, mert gyermekeink kirepültek) átlagosan havi 10000Ft.
Köszönöm az információt. Úgy látszik, a szolgáltatók is rákényszerülnek – mióta nem egyeduralkodók – hogy az ügyfeleknek kedvezzenek. Andornak írt válaszomban isleírtam néhány módszert (igaz, egyik-másik kisebb beruházást igényel), amivel takarékoskodni lehet. Ajánlom még figyelmedbe – ha érdekel: Energiamegtakarítás a konyhában c. cikkemet:
https://www.haztartas-ma.hu/index.php/haztartas/energiamegtakaritas-a-konyhaban/
Vásárolnék, elektromos konvektort. Mennyivel fog emelkedni a villanyszámlám
Kedves Marianna!
A fogyasztás ill. ár kiszámításához a következő adatokra van szükség:
a konvektor teljesítménye (kilowatt) – valószínű, vannak fokozatok, és fokozatonként változik a teljesítmény
hány órát fogja üzemeltetni naponta vagy havonta.
Ezeknek az adatoknak az ismeretében lehet számítani azt, hogy mennyivel emelkedne a villanyszámla.
Természetesen ezek csak körülbelüli adatok lennének, hiszen Te sem tudod pontosan megmondani, hogy hány órát fűtesz vele, hiszen az függ a külső hőmérséklettő, meg attól is, hány fokot szeretnél a lakóteredben.