Tervezés a háztartásban éppen olyan fontos, mint minden más területen. Ha a jövő évre van néhány fontos célod,  meghívlak egy kis közös gondolkodásra.

Dokumentumok nyilvántartása

A tervezés a háztartásban a célok kitűzését követi

Céljaid sokféle területen lehetnek: egészség, család, nagyobb közösségek, szakmaiak, anyagiak, lelkiek, szellemiek. Ezek a célok három nagy csoportba sorolhatók be:

  • egészség
  • szabadidő
  • pénz.

Időtávot tekintve lehetnek rövid-, közép és hosszú távúak. Eddig ez már kilenc variáció és ez egy kicsit soknak tűnik. Ha nincs gyakorlatod a célok kitűzésében, azt javasolom, válassz ki három fontos célt, amelyet 1 éven belül el szeretnél érni és már le is egyszerűsítettük a dolgot és sokkal jobban tudsz fókuszálni néhány dologra. Mondhatod, az egy év nagyon hosszú idő és igazad van. Ezért az időddel jól kell gazdálkodnod. Nézzük meg a fenti három területet egy kicsit részletesebben.

Tervezés a háztartásban

Egészség:

Mindennek az alapja. Ezért vigyázz rá. Ha egészséges vagy, nincs más dolgod, mint megőrizni. E téren két legfontosabb dolog a megfelelő táplálkozás és a testmozgás. Főzz otthon! Hogy miért,

itt találod!

Ezzel nemcsak a saját és családod  egészségedet véded, hanem pénzt is megtakaríthatsz és ezzel segítheted anyagi céljaid megvalósítását. A mozgásra idő kell. Tudom, ez a legnehezebb. Ha mást nem tudsz tenni, legalább rendszeresen gyalogolj egy-két megállót ahelyett, hogy buszra vagy villamosra szállnál. Hét végén meg jöhet egy séta, kirándulás, uszoda vagy más.

Ha nincs rendben az egészséged, tégy meg mindent, hogy javuljon az állapotod. Ennél fontosabbat nem is tehetnél. Ne felejtsd el, hogy megfelelő diétával, természetes alapanyagú – mértékkel alkalmazott – gyógyteákkal is sokat tehetsz az egészségedért. Tervezd meg a tennivalókat.

Anyagiak, pénz:

Ha anyagi területen javítani szeretnél a helyzeteden, nincs más mód, az első célod az lehet, hogy ellenőrzés alatt tartod a bevételeidet és kiadásaidat. Bárkitől, aki valamennyit ért a pénzügyekhez, ugyanezt a javaslatot fogod kapni. Enélkül értelmetlen abban reménykednek, hogy anyagi helyzeted javulni fog. Ne komplikáld! Végy egy kockás füzetet (ne próbálj különféle táblázatokat kreálni – ezt majd később megteheted) és jegyezd fel az állandó és változó kiadásaidat. Ez nem jelent többet 10 percnél naponta, hó végén meg kell még egy óra a bankszámlákon levő kiadások feljegyzésére, összesítésre. Itt is fontos a tervezés.

Tervek készítése a háztartásban

A témáról bővebben

itt és itt olvashatsz.

Szabadidő:

Ahhoz, hogy törődhess magaddal (szellemi és lelki táplálékoddal), a családoddal, fejlődhess a szakmádban, ápold a kapcsolataidat, némi szabadidőre van szükséged. Tervezd meg a napodat, dolgozz listákkal és hagyd el azokat a dolgokat, amelyek nem fontosak és nem is sürgősek. Ismétlésül (vagy ha még nem olvastad), nézd meg a cikkeket

itt és itt!

Megvalósítás

Ha már kitűzted és céljaidat, elkészítetted a terveidet,  koncentrálnod kell a megvalósításra. Hogy el ne ússz az idővel, a célokhoz kapcsolódó feladatokat oszd be úgy, hogy minden hétre, sőt esetleg minden napra jusson belőlük valami tennivaló. A tervezés a háztartásban kiegészítve a megvalósítással elég nagy odafigyelést és kitartást igényel. Kívánom, hogy ne add fel!

 

Te hogyan szoktál tervezni? Ha van jó módszered – bár tudom, kevés az időd – oszd meg velünk, kérlek, mindnyájunk épülésére!

 

Tervezés a háztartásban kép: saját felvétel