A rezsiköltségek csökkentek és további csökkentések várhatók. Több pénz jut másra. Sajnos, az így felszabadult pénz úgy ki tud folyni a kezedből, hogy észre sem veszed.
Mennyi pénzről is van szó a rezsiköltségek csökkenése folytán?
Igyekeztem a tömegkommunikációban is elhangzott adatokra, ismerőseim tapasztalataira és saját számláim adataira támaszkodva egy reális átlagot kialakítani. Hogy Nálad mennyi pénzről van szó, azt a saját számláid alapján Neked kell kiszámolnod, ha még eddig nem tetted meg. Nézzük az éves átlagokat az érintett energiafajták szerinti bontásban. A legnagyobb különbségek a gáz és fűtés területén mutatkoznak, mert a távfűtés és a családi házak fűtése többe kerül, mint egy társasházi vagy olyan lakótelepi lakásban, ahol nem távfűtéssel fűtenek. Energiahordozók: Rezsiköltségek /év Rezsiköltségek /hó
- Gáz (a fütést is beszámítva) 300000 Ft/év (25ooo Ft/hó)
- Villany 120000 Ft/év (10000 Ft/hó)
- Víz és csatornadíj 96000 Ft/év (8ooo Ft/hó)
- Szemétszállítás 24000 Ft/év ( 2000 Ft!hó)
Az éves rezsiköltségek adatait összeadva 540000 Ft-ot kapunk, A rezsiköltségek 10 %-a a csökkenés: 54000 Ft.
Mire költheted a rezsiköltségek csökkenéséből megmaradt pénzt?
Természetesen arra költöd, amire akarod. Gondolatébresztőnek álljon itt néhány példa:
Rövidtávon:
- hozzáteheted ahhoz a biztonsági tartalékhoz, amelynek az a célja, ha jövedelem nélkül maradsz vagy maradtok és amelynek 3-6 hónapi megélhetésre elégnek kellene lennie
- beirathatod a gyereket különórára
- költheted nyaralásra (5-6 napra kivehető belőle egy ház a Balaton mellett) vagy egy-két hosszú hétvégére
- vehetsz belőle egy jó minőségű konyhai robotgépet
- vehetsz belőle egy-két olyan ruhadarabot, amit egyébként az ára miatt soha nem vennél meg.
Hosszabb távon:
- Sajnos, ez bizony olyan megtakarításokra, mint gyerekek továbbtanulása vagy a nyugdíj, csak kiegészítésként használható fel (azaz megnövelsz vele egy már meglévőt, ha az megfelelő helyen van).
- Elindíthatsz belőle egy hosszabb távú (4-8 éves), havonta befizetendő megtakarítást, amelyet egy nagyobb lakásfelújításra használhatsz fel. Ennek a megtakarítási formának az az előnye, hogy az állam a betett pénzednek 30 %-át hozzáteszi. Igaz, a betett pénzek után a kamat nem magas, de átlagosan kb. 9 % -kal nő meg a pénzed, ami nem egy rossz hozam. Ha nem ismered, érdeklődj a Fundamenta Lakáskasszánál a részletekről.
Megjegyzés:
Most, 2021-ben, lassan 9 év után – ha ezt a pénzt félre tetted volna, most év végén a kamatokkal együtt kb. 500000 Ft lett volna belőle.
Te mit gondolsz minderről? Illusztráció: saját felvétel
Kedves Zsuzsa!
Azt gondolom, hogy legelőször is azokat a „kisebb” baráti-rokoni kölcsönöket kellene visszafizetni a majdani tényleges megtakarításokból, amelyeket azért voltunk kénytelenek felvenni, mert 2%-kal emelkedett az ÁFA, mert bevezettek több új adót, amelyeket áthárítottak ránk, az infláció mértékét „alig” meghaladó áremeléseket hajtottak végre, emelték az illetékeket, bevezettek több kötelezően beszerzendő tanúsítványt, előzetes eljárást mérési és eljárási díjakkal. Ha ezek a visszafizetések megtörténtek, és még maradt valami, akkor abból érdemes lenne egy olyan készpénzben azonnal rendelkezésre álló családi csődalapot létrehozni, amelyből majd fedezni tudjuk a lakosságra semmilyen módon át nem hárítható, a népegészségügy és az oktatás színvonalának megemelését és a világ-magyarság megerősítését és egységességét elősegítő intézkedések nem várt következményeként esetleg előálló átmeneti finanszírozási többletigényeket. Ha erre nem kellene, még mindig vehetnénk belőle a családnak egy kiló kenyeret. Talán.
Kedves Merido!
Nem kötözködésképp írom, de a bejegyzés elején ott írta Zsuzsa, hogy „most nem azokhoz írok, akik eddig sem tudták kifizetni”. A te hozzászólásod pedig pont a másik tábornak szól! Akik eddig sem tudták kifizetni a kiló kenyeret és a kölcsönöket nyilván akkor ezekre megy el az az 50ezer…. De itt most szerintem nem erről lenne szó.
Kedves Merido!
Mariposa jól látja, tudom, megtakariításról hiába írnék, ha az eleve lehetetlen. Sajnálom, hogy ilyen helyzetbe került, de ebbe a témába nem szeretnék mélyebben belemenni, mert nem a témához tartozik. A cikk írásával az volt a célom, hogy megtakarításra ösztönözzem azokat, akiknél a rezsicsökkentésből eredő pénzből erre lehetőség van.
Kedves Mariposa!
Köszönöm, hogy észrevetted és hozzászóltál a témához. Tudom, olvasóim között vannak nehéz helyzetben levő emberek, de ez nem jelenti azt, hogy akik ennél egy kicsit jobb helyzetben vannak, ne gondoljanak arra, hogy egy intézkedés folytán megmaradó jövedelemmel kapcsolatban ne gondolkodjanak el azon, hogy mit kezdjenek vele. A megtakarítások sokszor havi néhány ezer Ft-tal kezdődnek.
Kedves Zsuzsa!
Ez a 10%-s elméleti megtakarítás ami a rezsiből éves szinten összejött, sajnos csak az eddig létre jött „lyukak” be tömítésére lesz elegendő.Értem én itt a számlákkal való manipulálásával alakult ki és most örülünk, ha egyenesben tudjuk hozni ennek a kis plusz pénz bevétel segítségével!Kis nyugdíjasként az ember megélni is alig lehet ennyi pénzből nem, hogy félre is tudjon az ember.Talán ha a nadrágszílyat még összébb húzzunk akkor talán utószezonba el lehet menni 2-3 napra kikapcsolódni.Természetesen a nyugdíjas utazási kedvezménnyel, ha azt még meg marad nekünk!!
Minden kedves hozzászólónak (sőt még Zsuzsának is…) ajánlom a Nők Lapjában nemrégiben indított Pénzügyeink rovatot, Kovács-Cohner Róbert tollából. Az első cikk épp a havi beosztásról, gyűjtésről szólt, és szerintem szuper volt, gondolatébresztő, okos és hasznos! persze a nincsből, sajnos, nem lehet félretenni, és ez ma sokak problémája…
Kedves Judit!
Köszönöm a kiegészítést. Sok helyen foglalkoznak manapság a családok pénzügyeivel. Sajnos, csak a hitelválság ébresztette rá az emberek nagy részét, hogy ez a téma nem kerülhető ki. Van egy réteg, akinek valóban nincs miből félretennie, de a családok többségének lenne. Igazság szerint már minden fiatalnak gondolni kellene arra, hogy munkába álláskor a jövedelmének 10 %-át félre tegye. Valószínűleg meg tudna élni a 90 %ból. Ha ez szokássá válik, akkor később is könnyebben megy a megtakarítás, mert aki hozzászokott, az keresi a lehetőségeket. A háztartásban számos helyen lehet takarékoskodni: élelmiszerekkel, tisztító- és mosószerekkel, energiával, egyéb költségekkel (TV. telefon, banki költségek),ha ilyen szemlélettel rendelkezünk. A blogbejegyzéseim közül több is foglalkozik ezzel a témával.
Sziasztok!
Költségeim vezetéséhez általában egy kis jegyzetfüzetet használtam. De 1 hónapja rátaláltam egy oldalra ( https://graeco.hu/), ahol egyszerűbben tudom vezetni, és több beépített funkció segítségével terveket készíthetek,heti/havi lebontásban láthatom kiadásaimat. Használata naponta csupán pár percet vesz igénybe. Én csak ajánlani tudom, szerintem nagyon praktikus, átláthatóbb számomra hogy mire mennyit költök egy hónapban ( sokszor meglepő a végeredmény 🙂 )!
Kedves Anna%
Köszönöm, hogy megosztottad ezt az indormációt. Megnézem a honlapot és áttanulmányozom.
Bár van saját rendszerem, de lehet, hogy számomra is – és olvasóim számára is hasznos lesz.
Egyetértek veled abban, hogy amikor költségfajtánként rendszerez az ember, sokszor meglepő eredmények vannak.