A rezsiköltségek csökkentek és további csökkentések várhatók. Több pénz jut másra. Sajnos, az így felszabadult pénz  úgy ki tud folyni a kezedből, hogy észre sem veszed.

Bankköltségek

Mennyi pénzről is van szó a rezsiköltségek csökkenése folytán?

Igyekeztem a tömegkommunikációban is elhangzott adatokra, ismerőseim tapasztalataira és saját számláim adataira támaszkodva egy reális átlagot kialakítani. Hogy Nálad mennyi pénzről van szó, azt a saját számláid alapján Neked kell kiszámolnod, ha még eddig nem tetted meg. Nézzük az éves átlagokat az érintett energiafajták szerinti bontásban. A legnagyobb különbségek a gáz és fűtés területén mutatkoznak, mert a távfűtés és a családi házak fűtése többe kerül, mint egy társasházi vagy olyan lakótelepi lakásban, ahol nem távfűtéssel fűtenek. Energiahordozók:                                                                                         Rezsiköltségek /év          Rezsiköltségek /hó

  • Gáz (a fütést is beszámítva)                 300000 Ft/év         (25ooo Ft/hó)
  • Villany                                               120000  Ft/év           (10000 Ft/hó)
  • Víz és csatornadíj                            96000 Ft/év             (8ooo Ft/hó)
  • Szemétszállítás                               24000 Ft/év           ( 2000 Ft!hó)

Az éves rezsiköltségek adatait összeadva                             540000 Ft-ot kapunk, A rezsiköltségek 10 %-a a csökkenés:                                       54000 Ft.

Mire költheted a rezsiköltségek csökkenéséből megmaradt pénzt?

Természetesen arra költöd, amire akarod. Gondolatébresztőnek álljon itt néhány példa:

Rövidtávon:

  • hozzáteheted ahhoz a biztonsági tartalékhoz, amelynek az a célja, ha jövedelem nélkül maradsz vagy maradtok és amelynek  3-6 hónapi megélhetésre elégnek kellene lennie
  • beirathatod a gyereket különórára
  • költheted nyaralásra (5-6 napra kivehető belőle egy ház a Balaton mellett) vagy egy-két hosszú hétvégére
  • vehetsz belőle egy jó minőségű konyhai robotgépet
  • vehetsz belőle egy-két olyan ruhadarabot, amit egyébként az ára miatt soha nem vennél meg.

Hosszabb távon:

  • Sajnos, ez bizony olyan megtakarításokra, mint gyerekek továbbtanulása vagy a nyugdíj, csak kiegészítésként használható fel (azaz megnövelsz vele egy már meglévőt, ha az megfelelő helyen van).
  • Elindíthatsz belőle egy hosszabb távú (4-8 éves), havonta befizetendő megtakarítást, amelyet egy nagyobb lakásfelújításra használhatsz fel. Ennek a megtakarítási formának az az előnye, hogy az állam a betett pénzednek 30 %-át hozzáteszi. Igaz, a betett pénzek után a kamat nem magas, de átlagosan kb. 9 % -kal nő meg a pénzed, ami nem egy rossz hozam. Ha nem ismered, érdeklődj a Fundamenta Lakáskasszánál a részletekről.

Megjegyzés:

Most, 2021-ben, lassan 9 év után – ha ezt a pénzt félre tetted volna, most év végén a kamatokkal együtt kb. 500000 Ft lett volna belőle.

 

Te mit gondolsz minderről?   Illusztráció: saját felvétel