Nagytakarítás: előkészítése (tervezés, rendrakás, selejtezés) után következik a tulajdonképpeni nagytakarítás ebben a cikkben.
A nagytakarítás nagy munka. Ha egyedül végzed, lehet, hogy rá fog menni két hétvégéd. Ha van módod, fogadj külső segítséget bizonyos munkákra: például az ablakok és ajtók, konyha- és fürdőszoba bútorok tisztítására. Arról sem feledkezz meg, hogy vannak családtagok, és ha mindenki részt vesz ebben a nemszeretem tevékenységben, viszonylag gyorsan el lehet végezni minden szükséges munkát.
Az előző cikkemben már leírtam, hogy a nagytakarítás négy nagyobb szakaszra osztható:
- Tervezés
- Általános rendrakás, selejtezés
- Falak, nyílászárók és egyéb nagyobb felületek takarítása
- Alapos takarítás
Abban a cikkben szerepelt az első két pont, most a második kettő következik.
3. Harmadik rész
a falak, nyílászárók, szekrények külső felülete, nyitott polcok, egyebek takarítása
Ez lesz a legnagyobb munka, az is lehet, hogy két részre kell osztanod. Felülről lefelé és belülről kifelé haladj (mint Magdika -a takarítás nagy szakértője – mondta a Barátok közt egyik adásában).
- Először pókhálózz le a mennyezeten és minden olyan helyen, ahol szokott lenni, pl. a falak és a szekrények közötti keskeny részben, az ablakoknál és a képek mögött. Ha már kézbe vetted a képeket, töröld le száraz vagy nedves ruhával (képtől függően), tisztítsd meg az üvegezett képek üvegeit.
- Most jön a nagytakarítás egyik legkevésbé kedvelt része! Mosd le a szekrények tetejét, takarítsd ki a nehezen hozzáférhető helyeket (pl. a szekrények mögött), mosd le a csöveket.
- A világító testeket töröl le, a búrákat szedd le (lehet, hogy ehhez férfi segítség kell), mosogasd el.
- Ezt követően mosd le a konyha és fürdőszoba szekrényeket és a beépített szekrények külső felületét. A különállókat (a hűtőszekrény általában ilyen szokott lenni) húzd el (segítség!), mögöttük és alattuk takaríts ki, moss fel és a berendezést is takarítsd le.
- Ne feledkezz el a csempék lemosásáról. És még egy fontos berendezés: ha saját kazán (pl. kombi) van a lakásban, azi is ilyenkor célszerű kívül letisztítani.
- A nyílászárók (ajtók és ablakok fa vagy műanyag és üveg részei, a kilincsek és réz küszköbök) és radiátorok lemosása, tisztítása közben kimoshatod a függönyöket és a mosható textiliákat.
Ez nagyon nagy munka, ha megteheted, vond be a családtagokat vagy fogadj fizetett segítséget. Ha ez nem lehetséges, oszd a munkát két részre (pl. 2 napra), egy nap alatt egy embernek szinte lehetetlen elvégezni még akkor is, ha kisebb lakásról van szó.
4. A nagytakarítás utolsó része:
egy alapos takarítás
El kell döntened, hogy mi legyen a szőnyegekkel: kitisztítod magad vagy elküldöd a tisztítóba. Ha magad tisztítod ki, ezt a napot ezzel a munkával kezd és tedd ki a megtisztított szőnyegeket a szabad levegőre (persze, ha nem esik az eső). Sokkal könnyebben végzed a takarítás többi részét, ha nincsenek a lakótérben. Tisztítsd meg a tükröket, takarítsd ki a fürdőszobában a kádat, zuhanyozó fülkét és a WC-t. Törölgesd le a bútorokat (bútortisztítást ne most végezz, mert elúszol). Porszívózz ki (a bútorokat is), mosd fel vagy vizes felmosó eszközzel töröld át a járófelületeket. Amikor felszáradt, rakd vissza a szőnyegeket és készen vagy.
Remélem, minden fontos dolog szóba került. A részletekre itt nem térek ki , mert ez az írás inkább csak az elvégzendő munkákról és a szervezésről szól. Nem győzöm hangsúlyozni: osszátok meg a munkát a családtagokkal. Egyedül fárasztó és hosszadalmas.
Kép: Google képtár
Kedves Zsuzsa! A nagytakarításhoz tudsz ajánlani jól bevált tisztószereket?
Ez egy kicsit hosszabb téma, mert egy elég nagy választékból mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy mit használ. Nem lehet egy tisztítószerrel megoldani, hiszen a szennyezések is több félék (pl. por, zsíros szennyeződések – különböző mértékben – , vízkő, stb. ) A kiválasztás főbb szempontjai:
szennyezés fajtája
tisztító hatás
ár (pl. a legolcsóbb vízkő eltávolító az ecet)
ha nem tudsz gumikesztyűben dolgozni, bírja-e a kezed
környezetvédelmi szempontok.
Szándékomban áll később ezt a témát bővebben kifejteni.
Szia Zsuzsa! Az idei őszi nagytakarításom az idő félbeszakította, pedig nagyon nagy lendülettel estem neki. Nagyon fárasztó munka, tényleg jó ha előre be van tervezve és az ember magát szabadra teszi arra a hétre, mert nekem pl. legalább 1 hét kell ahhoz, hogy mindent rendbe tegyek, elég nagy a lakás és nincs segítségem. Szívesen olvasnék pár jó trükkről. Régen volt egy ilyen fórum a NŐk Lapja cafe-n ott voltak jó ötletek, már nem tudom él-e az a fórum, nem volt időm látogatni..
További jó munkát!
Szia, Ágni!
A nagytakarítást én is többnyire egyedül végzem és attól függően, hogy mennyi időt tudok naponta ráfordítani nekem is több napos program szokott lenni. Sajnos trükköket nem tudok, ami szerintem segít, az a megfelelő tisztítószerek és a megtervezett munka. Persze nem vagyunk egyformán gyorsak sem ezekben a tevékenységekben. Az NLC Fórum működik, nekem is szándékomban áll bejelentkezni, és ha lesz mondanivalóm, hozzá is szólok majd.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Sziasztok!
Én most kezdek a takarításhoz , és tisztítószerek közül nagyon szeretem az új cif (pink)illatát!Üdv:Ilike
Kedves Ilike!
Köszönöm az információt.
Valóban nagyon kellemes, amikor egy tisztitószernek jó illata van. Ha nem törekednék arra, hogy környezetbarát tisztitószerekkel dolgozzam (mármint ecet, szódabikarbóna, mosószóda, stb.), ki is próbálnám.
Nagyon ügyes cikk! Szeretnénk ha felvenné velünk a kapcsolatot e-mail címünkön kedves Zsuzsa. Várjuk szeretettel! Üdv. TAK
Nayon jól összefoglaltad a nagytakarítás lépéseit, mi is hasonlóan végezzük. Ha magunk végezzük a szőnyegtisztítást akkor ajánlom a szőnyegtisztítógép bérlését, nagyon sokat segít és nem kell kint szárítanunk, ami sok esetben nem is lehetséges.