Főzelékek ára: fontos kérdés a háztartásban. Készítettem egy táblázatot, amelyben háromféle alapanyag árat és kétféle feltétet figyelembe véve láthatod az eredményt.
Főzelékek előnyei
Az átlagos magyar étkezésben régebben kedd és csütörtök főzeléknap volt. Mostanában, hogy kevesen étkeznek délben otthon, a főzelékek betölthetik az egytálétel vacsora szerepét. Sokat hallani mostanában arról, hogy a nagy mennyiségű húsfogyasztás nem használ az egészségnek. Ezt figyelembe véve az egészséges ételek palettáján a főzelékek ismét előkelő helyet kaphatnak, mint a zöldségfogyasztás fontos forrásai. Több rostot, vitamint és ásványi anyagot és kevesebb szénhidrátot tartalmaznak, mint a nagyon divatos tésztafélék. A híres éttermek étlapjain ritkán szerepelnek – talán azért, mert kevésbé dekoratív ételek – de a kisebb kifőzdék kínálataiban ma is megtalálhatók és az otthoni étkezésnek napjainkban is fontos szereplői a főzelékek.
Főzelékek ára
A főzelékek árát egy táblázatban foglaltam össze. A táblázat ár-adatai nem pontosak, hiszen az árak akár üzletenként is változhatnak. Inkább csak árkategóriákat jelöltem tájékoztató árakkal. Az alapanyagok árai közelítőleg:
200 Ft : 1 kg krumpli
400 Ft: 1 kg mirelit spenót, sóska
600 Ft: 1 kg mirelit zöldborsó, zöldbab.
Főzelékek ára 4 személyre
Hozzávalók Mennyiség Ár 1 Ft Ár 2 Ft Ár 3 Ft
Zöldség 1 kg 200 400 600
Liszt
Olaj v. zsír
Petrezselyem 4 dkg
0,5 dl vagy 5 dkg
változó 100 100 100
Tojás 8 db 280 280 280
Hús 4 szelet 500 500 500
Főzelék tükörtojással 4 adag 580 780 980
1 adag 145 195 245
Főzelék hússal 4 adag 800 1000 1200
1 adag 200 250 300
A táblázatot akkor tudod legjobban használni, ha gazdálkodsz a konyhapénzeddel, és hetente megtervezed az étkezést, és a hozzá szükséges anyagokat. Bárhol is étkezik a család, napi egy alkalommal célszerű meleg ételt készíteni. A mai életvitel mellett ez általában a vacsora. Ha ebben gondolkodsz, nem árt, ha tájékozódsz az ételek árairól. A főzelékek ára egy cikksorozatnak a része. A hozzá tartozó írások (különféle ételtípusok árai) linkjeit ennek a cikknek a végén megtalálod. Remélem, hogy valamennyi írás hasznos lesz számodra és segít neked abban, hogy a konyhapénzedet okosan tudd felhasználni.
Két népszerű gyors, akár hozatható étel ára:
Étel Mennyiség Ár
Pizza Családi 2000
1 adag 500
Hamburger 1 adag 990
Hogy megéri-e? Döntsd el magad! Mi a véleményed?
Ha gazdálkodni szeretnél a konyhapénzzel, vagy takarékoskodnál, választhatsz alacsonyabb árban alapanyagot.
Hasonló, árakkal kapcsolatos írásokat itt találsz:
Képek: saját készítésű ételek saját felvételei
Kedves Zsuzsa ! Nem szívesen reagálok bár mindenhez volna néhány megjegyzésem de mint tudjuk az
1 . idő pénz (1000 ft / h)
2 . benzin a piacig vagy tömegközlekedésre jegyek (600-1200 ft)
3 . kozmetikai előkészületek (nők)esetében (200-400 ft )
4 . cipő ruha amortizáció ( X ft )
A teljesség igénye nélkül hozzáadva a tülekedéssel , lökdösődéssel és a fáradsággal járó mérgelődéseket + a főzelék és a hozzávalók ára már a duplája a futárral kihoztt ugyanolyan kajának az árának , nem beszélve a hajba és ruhába ivodott ételszagnak amit ugye szintén idő és pénz ( tus, parfüm , stb) eltüntetni mire a szeretett hazaér és kívánatosnak akarnánk látszani nem pedig egy tépett varjúnak.
Más észrevételem nincs Üdv Ádám Tamás
Kedves Tamás!
Minden nézőpont és a háztartásba befolyó illetve a konyhapénznek nevezett összegek kérdése. Válaszok a pontokhoz:
ad 1.
Teljesen egyetértek. Ez megcáfolhatatlan tény. Ezért köszönöm, hogy a hozzászólást megírta és időt szánt rá.
Ha a főzésre és bevásárlásra szánt időt kiszámoljuk egy hónapra:
főzés átlag napi 1 óra
bevásárlás heti 2×3 óra, az havi 24 óra
összesen havi 54 óra, azaz 54000 Ft. Ennyit lehet a bevásárlással és főzéssel „megkereseni” (+: bevétel) vagy kifizetni (-: kiadás). Ha ez a pénz rendelkezésre áll, félre is lehet tenni. így születhetnek a konyhapénzből évtizedek alatt (tíz)milliók.
Vannak azonban családok, akiknél a megtakarítás alternatíváról szó sem lehet.
ad 2.
A parkolópénzt is beszámítva heti kétszeri bevásárlással ez a pénz kb. 10000 Ft havonta. Nem kötelező kocsival bevásárolni. Persze minden a távolságoktól és az igényektől függ, de rendben van, lehet, hogy ez reális kiadás. Végül is nagy súlyok cipelése nem használ a szervezetünknek.
ad 3.
Nem hiszem, hogy a bevásárláshoz külön sminkelni kellene.
ad 4.
A cipő-ruha amortizáció elszámolása – úgy gondolom- azért már túlzás lenne.
A szöveges részhez:
1. Nem mindegy, mit eszik a gyerekünk, sőt az sem, hogy mit eszünk mi. Az otthon főzött étel sokkal jobban ellenőrizhető, mint a vásárolt.
2. Főzés közben lehet elszívót működtetni, ha nincs, nagyon kevés pénzből fel lehet szerelni egy ablak- ventillátort.
3. Ha egy nő egy órás főzés után tépett varjúnak néz ki, az nem a főzés miatt van, hanem azért, mert nem teszi magát rendbe, és ezt a főzésre fogja.
Visszatérek az elejére: minden nézőpont, valamint a háztartásba befolyó illetőleg az étkezésre szánt összegek kérdése.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
A ruha, cipő elhasználódásán jót nevettem. Amúgy i fel kell öltöznünk, hiszen más teendőnk is van házon kívül. A pizzafutárt sem fogadhatjuk hálóingben, és kócosa. De számomra ez csak egy vicces rész. Ami igazán fontos, az-az, hogy ha itthon főzök, az biztos , hogy megfelelő alapanyagból készül, nem tartalmaz tartósítószert, színezéket stb, vagy csak minimális mértékben.majdnem minden nap főzök, de sosem nézek ki úgy, mint egy tépett varjú. Miért néznék ki úgy?Nem is értem!
De a lényeg, hogy mindenkinek egészségesebb még a pizza és a hamburger is, ha itthon készítjük. Ráadásul nem nagy idő, mire megrendelem, kihozzák, itthon is kész van. és nincs benne semmilyen káros töltelék anyag.Az idő persze pénz, de ma már számtalan megoldás létezik, hogy az otthoni főzés se órákon át tartó foglalatosság legyen. Amúgy meg amit órákon át kell készíteni, azt általában csak fel kell raknunk, aztán magára hagyhatjuk.
Kedves Hozzászólók!
Én is szoktam nagyon ritkán pizzát rendelni, vagy pl. kínai kaját venni, mert nagyon szeretjük.
De szeretek otthon pizzát sütni, mert szinte fillérek a tésztája, és bármi, ami otthon van, rátehető, 1 kg lisztből 2 nagy tepsivel készül, és kis sonka, felvágott, ananász, gomba, olajos hal, pepperoni, szalonna, hagyma, rengeteg féle rákerülhet, most fel sem tudom sorolni, ami éppen a hütőből és kamrából elérhető.
Mivel mi legkevesebben 3-an, legtöbben 10-en vagyunk, attól függően, három gyermekem közül hány van itthon párjával együtt, nem mindegy, mennyiből hozom ki a vacsorát, úgy, hogy mindenki megelégedésére legyen. Férjem tejallergiás, 2 cukorbeteg van, és van aki diétázik, van aki paleózik. De azért mindenki elégedetten áll fel az asztaltól, jóllakva.
A piacra szombatonként járok, túl azon, hogy olcsón és szép zöldséget, gyümölcsöt és húst szerzek be, számomra örömet jelent a megszokott piaci nap. Szívesen végignézem a kínálatot, és ott döntöm el, mi legyen a menü következő héten.
Egyébként figyelmükbe ajánlom (tulajdonképpen ezért írtam) a Tesco házhozszállítását, amely a hét minden napján működik, lányomnak is, és nekem is nagyon bejött. 600-1200 Ft a díja (napszaktól függően), és gyakorlatilag bármit lehet rendelni, mindent kihoznak és nagyon vigyáznak arra, hogy a hús és minden friss áru a legszebb legyen. A buszjegy többe kerülne. Lányomnál pici baba van, és náluk a házhozszállítók a 4. emeletre viszik fel az árut, és nem nekik felcipelni.
Ezek csak ötletek, megosztottam, sok sikert mindenkinek!
Kedves Tamás!
Így is, úgy is mindennap szoktam fürdeni, akár megyek valahová, akár nem. És megsúgom: még színházba menet sem szoktam 400 Ft értékű kozmetikumot magamra kenni.
És nagyon ajánlom mindenkinek, aki nem ismeri, nagyon jó szagelűző a következő: fazékba vizet tenni, bele egy fél kupak öblítő, és ezt vagy a konvektoron, vagy a tűzhelyen melegíteni, teljesen megszünteti az ételszagot, sőt akkor is használjuk, ha többen is dohányzunk télen a konyhában, és nem akarjuk, hogy büdös legyen a lakás. Próbálják ki, nagyon hatékony!
Én is imáááádok piacra járni, főleg májustól novemberig.
Köszönöm mindenkinek a kiegészítéseket. Azt gondolom, hogy akik tudnak és szeretnek főzni (én is) mindig találnak érveket, hogy miért érdemes. A másik tábor, akik nem tudnak és nem is akarnak: megtalálnak minden érvet ellene. Remélem az egészségünk érdekében, hogy azért mi vagyunk többen.
Én mindent itthon főzök sütök. Nincs benne tartósítószer, adalékanyag. Megtanultam természetes kovásszal kenyeret sütni.A házi koszt utólérhetetlen.
A Tamás hozzászólása nem tetszett.
Nem jó a hozzáállása a dolgokhoz. Ha neki megfelelő az egészségtelen étkezés, azt az ő egészsége fogja bánni egy idő után. Én vigyázok az egészségünkre, ami az étkezéssel nagyban összefügg. A mondás szerint.
„Az vagy amit megeszel”
… arról nem is beszélve, hogy a szellemi munka után milyen jól esik a két kezemmel „alkotni” – nekem öröm a főzés-sütés. Ez naponta-két naponta fél-egy órát jelent. És igen! Azt eszem, amit én tettem az ételbe.
Sajnos – nagyon „időhiányosak” vagyunk – nekem is bevált a házhoz szállítás. (Élvezem, hogy az asztalomra kipakolják a megrendelt árut – nem kell ide-odaszaladgálnom, sorban állni a pénztárnál, pakolni fel a szalagra, le a szalagról, be az autóba, fel az emeletre…).
A gyümölcsöt, zöldséget viszont piacon vásárolom – az egy fantasztikus program! Viszont nem ott döntöm el, hogy mi legyen a következő heti menü – ez nálam káoszhoz vezetett, ami a pénztárcámnak sem volt jó … Hetente egyszer leülök és összeállítom a menüt illetve bevásárló listát készítek. Persze ez nincs kőbe vésve…
A sütés-főzés szerintem is alkotó tevékenység. Igaz, nem maradandó, bár ma már képeken könnyen megörökíthető. Itt idézem Lajos Maritól, a főzés egyik nagyasszonyától: „Ha a férfiak tudnák, hogy a főzés milyen kreatív tevékenység, már régen nem a nők főznének” Hát néhányan tudják is és fantasztikusan művelik.
Szerintem nagyon jó, hogy az élelmiszerek egy részét meghozatod. Miért is kellene a lisztet, sót, cukrot és hasonló élelmiszereket nekünk hazacipelni? A zöldség és gyümölcs, meg a húsok is, az persze más.
Dicséretes dolog, hogy tervezel heti menüt és készítesz bevásárló listát. Az idén minden hetet megelőző héten küldök menütervet az olvasóimnak. Ha érdekel, iratkozz fel a hírlevelemre. Az oldalsávban találod és még ingyenes anyagot is letölthetsz.