Energiamegtakarítás szigeteléssel: jelentős tényező a családi költségvetésben. Mivel ebben hiányosak az ismereteim, Horváth Judit, az épületszigetelési témák szakértője ír neked erről.

Energiamegtakarítás szigeteléssel

Energiamegtakarítás szigeteléssel

Napjainkban ahogy mondani szokás az emberek két dologhoz értenek a focihoz és a szigeteléshez. Bárkivel beszélgetve elmondja az utóbbival kapcsolatban mit is ajánl neked, s szerinte mit és hogyan is kellene tenned.

Sajnos sok téveszme is kering. Ennek egyik oka talán abban keresendő, hogy a szigeteléshez használt anyagok jelentős részét, mi magánemberként is felvihetjük. Nem kell kivitelezőt, mesterembert fogadnunk hozzá. Ez szép és jó, főleg, ha az előírásokat, gyári útmutatókat betartjuk.( Kevesen tudák, de a hő-és hangszigetelés külön szakma lett, melyet csak a megszerzett OKJ-s vizsga letétele után lehetne folytatni.)

Hol szökhet el az energia

Ablak, ajtó:

Gyakran okoz gondot, hogy a ”frissen” felújított házunk, mely új ajtót és ablakokat, szép hőszigetelést is kapott elkezd penészesedni… Ne feledkezzünk meg arról, hogy amíg a régi nyílászáróink voltak, szinte szellőztetés nélkül is friss levegő volt a lakásban. Csere után viszont a fenti problémák elkerülése végett rendszeresen szellőztessünk. Ne egyszer nyissuk ki az ablakot hosszú időre, hanem többször rövidebb időtartamra.

Külső házfal:

Figyeljünk az előírásokra, anyagnormákra. Ne annak a mesternek higgyünk, aki büszkén újságolja, hogy a ragasztó 6 kilója helyett ő 3 vagy 4 kilóval is kijön. Igen most spórolhatunk pár ezer forintot, de a rendszerünk nem lesz olyan stabil, mint kellene. Biztosan Te is hallottál olyan esetekről, amikor a szigetelőanyag úgy egy az egyben leesett a házról. Hosszútávon, hidd el nem éri meg, az utólagos javításokról nem is beszélve, ami a megspórolt összeg többszöröse is lehet. Az energiamegtakarítás szigeteléssel csak akkor lesz hatásos, ha a szigetelés minősége megfelelő. 

Lábazat:

Házunk külső szigetelése nem ér véget magával a külső fallal. Ne feledkezzünk meg a lábazatról sem. Sajnos sok esetben vagy teljesen kimarad vagy ugyanazt az anyagot teszik rá, mint a házfalra. Pedig mennyivel más igénybevételnek van kitéve. Igaz ugyan, hogy a házunkat borítja mind a kettő, de a lábazat esetében a víz, hó stb. éri. Tehát a sima hungarocell erre a célra nem jó megoldás. 

Erkélyek, tornácok, teraszok:

Hőszigetelések kapcsán az utóbbi időben fedeztek fel egy újabb hibalehetőséget, amit az erkélyek, tornácok, teraszok stb. okozhatnak. Hőhíd képződik szigetelés után az erkélyajtó alsó részénél illetve az alatta levő emeleten a plafonnál.Ezért most már nem csak az erkélyt kell alulról és oldalról is körbeburkolni, hanem felülről is szükséges a megfelelő rétegrend. Ami azt jelenti, hogy újra kell majd az erkélyünket burkolni.

 Padlás:

Menjünk fel a padlásra, hiszen az egyik legnagyobb fűtési költség itt spórolható meg. Figyeljünk oda, hogy mindenhova kerüljön szigetelőanyag, ne csak 5 cm vastagságban, hanem 20 -30 cm vastagon.

Az előírásokról

Az energiamegtakarítás szigeteléssel egyre fontosabb lesz olyan szempontból is, hogy az épület értékét növeli az előírásoknak megfelelő szigetelés.

Jövőre szigorodnak az előírások. Bevezetésre kerül az eddig csak ajánlott hőtérkép alkalmazása épületek eladása során, s ott egyből kiderülnek a „turpisságok”. Ha felújításban, szigetelésben gondolkodunk érdemes már most úgy terveznünk, hogy az elkövetkezendő években életbe lépő rendeletek hatására is modern otthonunk legyen. Pénztárcánk szempontjából sem mindegy, hogy „A” vagy ”C” netalántán ennél is rosszabb energiaosztályba kerül-e az épületünk.

 

Horváth Judit

www.otletekepitkezoknek.hu