Méz: olyan értékes anyagokat tartalmaz, hogy folyékony aranynak is szokták nevezni. A méhészeknek köszönhetjük, hogy védi egészségünket.
A méz alapanyaga
A méz alapanyaga virágok nektárja, amelyből a méz a méhek közreműködésével a méh-kaptárak hatszögletű viasz sejtjeiben készül el. A méhek sokkal többet gyűjtenek, mint amennyire szükségük van a hideg hónapokban, így jut nekünk is a folyékony aranyból. De vajon miért ennyire értékes?
A méz értékes anyagai
70 – 80 % glükóz és fruktóz (azaz könnyen felszívódó és energiát adó egyszerű cukrok: szőlő- és gyümölcscukor) és 8 – 17 % víz mellett változó és kis mennyiségekben
- enzimek (a sejtanyagcsere katalizátorai, amelyek más élelmiszerekben már alig találhatók – 40 fok fölött hatásukat vesztik)
- ásványi anyagok (kalcium, réz, vas, magnézium, mangán, foszfor, kálium, nátrium, cink tartalommal)
- vitaminok (B1, B2, B3, B5, B6 és C vitamin).
Egyéb méhészeti termékek
- méhviasz (régebben gyertyaként fontos világító eszköz volt, ma is kapható kellemes illatú méhviaszból készült gyertya)
- méhpempő (a méhkirálynő tápláléka, ettől nő meg a dolgozó méhek méretének többszörösére – a kozmetikai ipar is használja)
- propolisz (antioxidáns hatású, fájdalom és gyulladáscsökkentő)
- virágpor (fehérjéket, vitaminokat és nyomelemeket tartalmaz)
- méhméreg (kis mennyiségben gyulladás-gátló – reuma, izületi gyulladás ellen használják a gyógyászatban).
A méz felhasználása, fogyasztása
A cukorgyártást megelőzően a méz volt az egyetlen édesítőszer. Napjainkban a cukor sokkal népszerűbb (sajnos), de a mézet is egyre gyakrabban használjuk egészségünk megőrzésére önmagában egy-egy- kiskanálnyit, gyógyteák és teák ízesítésére – különösen megfázás, influenzás fertőzés esetén. Van néhány sütemény is, amely mézzel készül. Ezek közül legismertebb a karácsonyi mézes. Mivel jelentős szénhidrát forrás, nem célszerű sokat enni belőle és cukorbetegeknek nem ajánlott.
Fajtái
Többféle méz van forgalomban, a leggyakoribbak:
- akácméz
- hársméz
- vegyes virágméz
- napraforgóméz
- repceméz
- selyemfű méz
- fenyőméz.
Egy indiai ismerősömnek meséltem erről és megkérdezte, hogy honnan tudja a méh, hogy neki melyik virágra kell szállnia, hogy ilyen speciális mézeket gyűjtsön. Én adtam erre egy választ, de mivel nem ismerem a méhészetet, csak egy logikus gondolat volt.
Te mit gondolsz, hogyan gyűjtik a méhek a nektárt?
Információ:
Minőségi magyar fajtákat tudsz online rendelni, amelyet egy bizonyos mennyiségen felül ingyen szállítanak Budapest és környékére. Ha érdekel, látogass el a
oldalra és ott mindent megtudsz. Biztosan van ilyen az ország más vidékein is.
Vigyázz, mert hamisítják. A hamisított általában hígabb, mint a valódi és nincs is olyan jó íze.
Forrás: Wikipédia
Méz képe: saját felvétel
Én úgy gondolom,hogy a méhészek arra a területre vonulnak ki a kaptárakkal.Tehát akácosba,vagy a medvehagymásterületekre stb.Ha nem, akkor a méhek mindenfelé szállnak és akkor lesz a vegyes méz.
Ilyenkor télidőben én mindig teszek kis üvegekbe fokhagymát,diót,mandulát ráöntök mézet és lezárom.3-4 nap múlva mindig egy-egy kiskanállal eszünk belőle.Van fénykép is róla ha érdekel.
Nem tudom,megszoktad nézni ezeket a hozzászólásokat,mert nem igen szokott válasz lenni.
Szép napot Andi
Látom,most volt időd és mindenhez írtál.Köszi hogy válaszoltál.Andi
Úgy látszik, egyformán jár a fejünk, mert én is ugyanezt gondoltam. Az állatok, így a méhecskék is okosak – ha a közelben találnak virágokat, bizony nem bolondok messzire repülni. A recepted nagyon jól hangzik, szívesen megnézném a képet is.
Néha késem egy kicsit a válasszal, de végül minden hozzászólásra válaszolok. A magyarázat: üzemeltetem a honlapot, blogot írok, fényképezek, alkalmazom ezeket az internetre, ha nincs alkalmam fényképezni, akkor képeket keresek, közben terméket fejlesztek, ingyenes anyagokat írok (egyelőre mindent egyedül).
Remélem nem értetted félre,nem megróttalak,csak olyan jól esik ha válaszolnak az embernek.Tudom,hogy mint mindenkinek,neked is sok a dolgod.
Igen, a méhecskék okosak. 🙂 Nem repülnek össze-vissza minden virágra, hanem ha van egy jó terület, azt ‘végiglegelik’.
Én már tölgyfamézet is kóstoltam: barna színű és hihetetlenül intenzív ízű volt. Hozzá kellett szokni, de nagyon gyorsan megszerettem.
Még a mentamézet szeretném mindenképpen megkóstolni.
Köszönöm a kiegészítést. A méhész is okos, mert ő meg tudja, mikor és hova kell a kaptárt vinni.
A menta-mézet én is szívesen megkóstolnám! Ha rátalász valahol, kérlek, értesíts, én is megteszem.
Boltban még nem láttam, egy mézfesztiválon viszont biztos találunk. Úgy tudom, szeptemberben lesz Kaposváron.
Köszönöm az infót, ha nem is megyünk el Kaposvárra, abban az időben biztosan sok információt lehet majd találni az interneten, igy azt is megtudhatjuk majd, hol lehet mentás mézet kapni.