Fűszerek: évek óta virulnak fűszernövények az erkélyünkön, sorakoznak a fűszerek üvegei a konyhaszekrényben. Sokat írtam már róluk, itt összefoglalom.
Fűszerek és gondolatok
Sokféle oldalról megközelítettem ezt a témát. Foglalkoztam ételek fűszerezésével, a fűszernövények termesztésével az erkélyen cserépben, a fűszernövények rovarriasztó hatásával. Cikkeket és hosszabb – rövidebb könyveket írtam róluk. Sok felvételt készítettem fűszernövényekről, szárított fűszerekről és fűszer keverékekről. Ezeknek csak töredéke szerepel az írásaimban. Néhány fontos gondolatot most megosztok veled:
- Fűszer nélkül ízetlen lenne az étel.
- Ha csak sót, borsot, pirospaprikát és petrezselymet használsz, nagyon hasonló íze lesz az ételeidnek.
- A magyar konyha régebben sok olyan, a kiskertekben termelt fűszernövényt használt, amelyek közül ma már néhányra alig emlékezünk. Jó, ha kicsit utána nézel ennek a témának.
- Ha nosztalgiázni szeretnél: sok híres magyarnak készítették el a régi konyhaművészek kedvenc ételeiket, amelyeket azután róluk neveztek el. Ilyen például az Újházi tyúkleves, a palócleves (Mikszáth Kálmán), az Eszterházy rostélyos.
- Vajon tudod-e, hogy a ma olyan híres Kotányi céget Kotányi János alapította a 19. században, akinek az Alföldön volt paprika malma.
- Érdekelhet még: milyen ételekhez milyen fűszereket jó használni.
A fűszer magjait márciusban már el lehet ültetni a. Kis műanyag poharakban ablakok közé tehetők és amikor már melegebb lesz az idő, addigra kibújnak a palánták és kikerülhetnek a szabadba: erkélyre vagy kiskertekbe. A kertben termesztett fűszernövények is márciusban hajtani kezdenek.
Olvasd, ami érdekel!
Fűszerek, blogbejegyzések és könyvek
A linkek az írásokhoz vezetnek
Fűszernövények – Tíz fűszernövény – 10 kérdés
Legutóbbi hozzászólások