Rántott csirkemell: egyáltalán nem száraz – bár sokan ezt tartják róla – csak akkor, ha készítés közben kiszárítják. Legkönnyebben a panír vagy bunda védi meg a kiszáradástól. Ezért olyan finom.
Rántott csirkemell recept
Elkészítési idő: 30 perc
Hozzávalók
4 személyre
- 2 db csirkemell
- 10 dkg liszt
- 2 db tojás
- 15 dkg zsemlemorzsa
- só
- a sütéshez sertészsír vagy olaj (elég sok)
Bevásárlólista
- 2 db csirkemell
- 2 db tojás
- 1 liter napraforgó olaj
Emlékeztető: liszt, zsemlemorzsa, só
Előkészítés
A csirkemelleket felszeleteled. A szeletelés lépései:
- A csirkemelleket kettévágod: 4 db fél mellre.
- Levágod a mellekről könnyen elváló kis hosszúkás szeletet.
- A fél melleket vízszintesen bevágod – a vékonyabb oldalán kezd vágni. Így 2 szeletet készítettél. Ha nem vágod át a vastagabb végénél, hanem kiteríted: egy nagy szelet lesz az eredmény. Rántott csirkemellet mindkét módon szeletelt csirkemellből tudsz készíteni.
- A szeleteket kissé klopfold ki, főként ott, ahol a hús vastagabb.
Rántott csirkemell elkészítése
Panírozás
- Készítsd elő a panírozáshoz a tálakat (mérete a szeletek méretétől függ- akkora legyen, hogy a hússzeleteket könnyen tudd megforgatni). Tedd bele a panírozó anyagokat: a lisztet, a tojást és a zsemlemorzsát. A tojást verd fel egy villával.
- A csirkemell szeleteket mindkét oldalukon sózd meg (csak akkor, mikor készíted, előre ne sózd be, mert kiengedi a levét és száraz lesz a hús).
- Mártogasd bele mindkét oldalukat először lisztbe, utána felvert tojásba, végül zsemlemorzsába (ne nyomkodd, ne tapogasd, ha első fordításnál nem fed a zsemlemorzsa, forgasd bele még egyszer).
- A panírozott darabokat tedd ki egy tálcára – ne tedd egymásra.
Sütés
- Ha gyorsan akarsz készen lenni, süss két edényben (én lábost használok, nem serpenyőt, mert nem szeretem, ha a sütő zsír vagy olaj kifröccsen a tűzhelyre. Annyi zsír vagy olaj legyen az edényben, hogy a hús „úszni tudjon”. Hogy miért? – Mert így lesz jó. Kezd el a zsír vagy olajat melegíteni. Hogy elég meleg-e az olaj, kis darab panírozott hússal kipróbálhatod. Azt kell látnod, hogy a hús sül. Később már a zsiradék színéről is fogod látni, hogy mikor jó.
- Annyi húst tégy a forró zsiradékba, hogy ne kerüljenek egymásra. Fél perc után fordítsd meg a húst, hogy a felső oldalán is kezdjen sülni a panír. Sütés közben többször fordítsd meg. A forgatást fogóval végezd (ne villával, mert az értékes anyagok egy része kifolyik belőle).
- Sütés közben, amikor a húst már mindkét oldalon átsütötted, mérsékeld a melegítést. Fedőt ne használj, mert a pára nem tud eltávozni, és a panír leválhat a húsról!
- Amikor mindkét oldala szép világos, aranybarnára sült, készen vannak a rántott szeletek. Szedd ki papírtörlővel kibélelt tálra és jöhet a következő adag.
Elkészítési idő:
filézett csirkemellből
- hús felszeletelése, klopfolása, panírozása: 15 perc (sütés közben is lehet még panírozni
- sütés: 15 perc (két adagban)
Összesen: 30 perc
Megjegyzések:
- A csirkemellről elterjedt – ami igaz is – hogy viszonylag száraz hús. Egy hús azonban nemcsak attól lehet száraz, ha nincs rajta zsiradék, hanem attól is, ha készítés közben a nedvesség tartalmát is elveszti. Nos, a rántott csirkemell esetében éppen a panír az, ami ettől megvédi a húst – persze csak akkor, ha a panír jól van elkészítve és a sütés módja is megfelelő.
- Elég időbe telt, amíg rájöttem, hogyan kell sütni a rántott húsokat és a fenti rántott csirkemell receptet is ennek megfelelően írtam le. Ha követed, nem kell a saját károdon megtanulnod. Ha profi vagy benne, akkor természetesen kövesd a saját módszeredet.
Tálalás
Köret kell hozzá. Lehet valamilyen krumpli (például majonézes krumplisaláta is), párolt rizs vagy zöldségek. Száraz körethez valamilyen saláta, savanyúság is ajánlott.
Képek: saját készítésű étel saját felvételei.
Szerintem pedig a csirkemell száraz. (Nálunk csak a kutya eszi.) Tessék megkóstolni egyszer egy kacsamellet! Az nem száraz!
(De jó rántott húst csak sertéstarjából vagy borjúfelsálból lehet készíteni. ha csirke, akkor inkább comb!:-)
A csirkemellet is el lehet jól készíteni, nagyon sokan keresnek ilyen recepteket. Tény, hogy a csirkecomb általában kedveltebb (nálunk is), de azért a mellet sem adnám a kutyának.
Kedves Zsuzsa!
Nem osztom levelező társunk véleményét,hogy („Nálunk csak a kutya eszi”).Ha van miből tegye,de ne dicsekedjen. Ez a hús nálunk csak különleges alkalmakkor megengedett.Csak azért merészkedtem a billentyűkhöz nyúlni,hogy a „barátunknak” tágítsam ismereteit és talán más is kipróbálja.
Nos én három hetenként szoktam venni három-négy darab csirke farrészes combot.A felső combot levágom és kicsontozom.Ezt sütöm ki/így a levesbe is jut valami/A morzsa panírt nem szereti a gyomrom,így ki kellett másvalamit találnom,hogy azért a rántott hús jelleg megmaradjon.A következő lett az eredmény: a liszt maradt amibe beleforgattam a húst.A lényeg hasonló anyag,mint a palacsinta tészta,csak sűrűbb, másképpen ízesítve.Kell bele 2 tojás, liszt,egy doboz kefir egy kis doboz tejföl.Só,vagy sült csirke fűszer.Csak a tészta sűrűségére kell gondot fordítani,hogy mártás után maradjon a húson. Asütés után puha szaftos húst ehetünk,legyen az mell,vagy comb. Hűtőbe eltéve-fagyasztani tilos-tapasztalatom alapján tíz nap után mikróba melegítve friss rántott húst ehetünk. A melle húsa is ugyanilyen állagú NEM SZÁRAZ.