Veszélyek az utak mentén is leselkednek ránk, ha úton-útfélen szedünk valamilyen ehető vagy étel-ital készítésére felhasználható levelet, termést vagy virágot.
Veszélyek az utak mentén: de milyen utak?
Nem a mezei-erdei gyalogutakról van szó, hanem azokról a közlekedési utakról, ahol gépjárművek közlekednek. Nem árt, ha tudsz róla, hogy milyen veszélynek vagy kitéve az egészség ilyen esetben.
Amennyiben ebből csak a számodra fontos információ érdekel, csak a cikk végén olvasd el a kiemelt részt!
Az egészség fontos fenntartói: a nyomelemek
A nyomelemek fajtái
A nyomelemekről bizonyára hallottál. Azokat az elemeket nevezzük így, amelyek igen kis mennyiségben vannak jelen az ételeinkben és italainkban, de fontos szerepük van az egészség fenngtartásában. Ezeket két nagy csoportra oszthatjuk:
Esszenciális elemek
Azok, amelyekre a növényeknek, állatoknak és az embernek is – igen kis mennyiségekben ugyan – de szüksége van a fejlődjéshez és az egészség meglétéhez. Az ember számára ilyen fontos elemek pl. a kalcium, magnézium, cink és még sok más.
Toxikus elemek
Ezekre az elemekre a növényeknek, állatoknak és az embernek egyáltalán nincs szüksége, sőt veszélyesek is. Egyszeri, nagyobb adagban mérgezést, hosszú ideig, kis mennyiségekben a szervezetbe jutva krónikus egészség károsodást okoznak. Ilyen elemek pl. az ólom, kadmium (nehéz fémek), arzén. A toxikus (mérgező) hatás lehet erős, közepes, gyenge és nagyon sok tényező függvénye.
Veszélyek az utak mentén: a talajba jutott nehéz fémek
A nehéz fémek a természetből (pl. eső) és olyan emberi tevékenységekből kerülnek a talajba, mint a bányászat, ipar, műtrágyák, talajjavítók, szennyvíz iszapok és a közúti közlekedés. Ma már szigorú előírások szabályozzák e tevékenységek által a természetbe kibocsátható szennyező anyagok mennyiségét, a műtrágyák és talajjavítók összetételét ellenőrizik, a szennyvíz iszapokat tisztítják és előírások szerint tárolják. A közlekedési utak viszont az egész világot behálózzák szinte korlátok nélkül. Az autók által a környezetbe bocsátott legfőbb szennyező elem az ólom volt, amelyet egészség károsító hatása miatt betiltottak, de a talajban felhalmozódott ólom még hosszú ideig kifejti káros hatását az út menti talajokban. (A gumiabroncsok kopásából némi kadmium szennyezés is társul hozzá.)
A Szent István Egyetemen egy disszertációban mérésekkel alátámasztva vizsgálták azt, hogy a nehézfémek koncentrációja hogyan csökken a nagy forgalmú közlekedési utaktól való távolság függvényében. A több, mint 200 oldalas anyag sok érdekességet tartalmaz, de a vizsgálatból levont következtetéseket itt röviden összefoglalom:
-
A közlekedési utak mellett a talajban található nehézfémek mennyisége függ a gépjármű forgalomtól.
-
A nehézfém koncentráció a talajban az úttól való távolság függvényében gyorsan csökken, de időben alig változik.
-
A növények gyökereiben felvett ólomból kevés, kadmiumból viszont több jut a hajtásokba.
-
Az úttest szélétől 3 m-re a megengedett határérték felett van és az árkokban a legmagasabb.
-
Mindezek figyelembevételével a mezőgazdaságilag megművelt területeknek az utaktól kb. 5 m-re kellene kezdődniük.
Az egészség érték, vigyázz rá!
Számodra a fentiekből a fontos információk:
- Ha a természetből magad szedsz étkezésre alkalmas növény levelét, virágát vagy termését, a közúti közlekedéstől távolabb eső területeken tedd – ne szedj semmit az utak szélén!
- Ha kerted van és az úton nagy az autóforgalom, gyümölcsfákat ne ültess az út közelébe és a vetemények is az úttól legalább 5 m távolságban legyenek!
- Az egészség a pénznél is fontosabb!
Remélem, ezzel az írással hozzájárulok a te és családod egészségének védelméhez.
Forrás:
https://szie.hu/file/tti/archivum/Naszradiphd.pdf
Kép: saját felvétel
Legutóbbi hozzászólások