Tartósítás – megtakarítás – egészség: ebben az írásban összefoglaltam a tartósítással kapcsolatos pénz- és időmegtakarítási, valamint egészségi kérdéseket.
A tartósítás megtakarítási kérdései
Pénzmegtakarítás
Tartósítás eredményeképpen – többször utána néztem már – sőt írtam is róla – 25 -50 % pénzt tudsz megtakarítani, esetenként ennél jóval többet (pl. házias készítésű lekvárok). Ez a megtakarítás több részből tevődik össze:
- ki tudod használni a legkedvezőbb árakat, ha szezonban vásárolsz
- némi munka befektetésével megtakarítod azt a pénzt, amibe a nagyüzemi tartósítás kerül
- nem kell lmegfizetned azt a szállítási költséget, amely a tartósított élelmiszereket a kiskereskedelmi üzletekbe történő szállításnál terheli
- egy jól elkészített dzsem, lekvár, befőtt kiváló ajándék lehet; széppé varázsolhatod, ha tetejére kartonból (pl. kékfestő) a fedőnél nagyobb méretű, kör alakban kivágott fedőt teszel és színes vagy fehér zsinórral lekötöd.
Időmegtakarítás
Mivel egyszerre nagyobb mennyiséget dolgozol fel, és ezt több alkalommal használod el, az időráfordítás összességében kevesebb. Például elteszel 10 üveg lecsót és ezt egy 4 személyes háztartásban 5 alkalommal tudod felhasználni (ha ketten vagytok, akkor 10 alkalommal). Egy másik példa: vásárolsz 5 db csirkét termelőtől, egyszerre feldolgozod konyhakészre, a felhasználáskor már alig van vele munka. Idő szempontjából a másik előny, hogy a tartósítás idején egy bizonyos időintervallumon belül te határozhatod meg, hogy mikor végzed el a munkát. A felhasználást is te dontöd el: akkor élsz vele, amikor nagyon kevés az időd.
A tartósítás energiával kapcsolatos kérdései
Nem véletlenül nem írtam megtakarítást, mert ez nem minden esetben igaz. A befőzés, szárítás viszonylag kevés energiát igényel, mert a tárolásnál már nem fogyaszt , de a fagyasztott élelmiszerekkel más a helyzet, főként akkor, ha a mélyhűtőd nem a leggazdaságosabb energia osztályba tartozik. Ezért érdemes átgondolni, mit érdemes lefagyasztanod. A következő esetekben javasolom:
- ha valamiből van saját termés
- ha valakiktől ajándékba kapsz olyan mennyiséget, hogy frissen nem lehet elfogyasztani
- ha van lehetőséged disznóvágásra
- ha tudsz jó áron szerezni tanyasi baromfit
- ha a szezonális árak és a felhasználási időszak árai között jelentős különbség van
- ha kis mennyiséggel tudod növelni az ételek élvezeti és esztétikai értékét
- ha van olyan félkész étel, amit nem kaposz meg vagy csak lényegesen gyengébb minőségben a kereskedelemben.
Amennyiben a fenti feltételek fennállnak, akkor érdemes lefagyasztani, vagy átgondolni, hogy az alapanyagok egy részét inkább befőzni célszerű.
A tartósítás egészségi szempontjai
Miért tegyél el bármit is?
Manapság szinte minden kapható az év bármelyik szakaszában. Ha itthon nem terem, behozzák külföldről. Télen is van paradicsom, zöldpaprika és uborka, igaz, hogy gyakran csillagászati árakon tudsz csak hozzájutni. Rögtön itt is vagyunk a kérdésre adott első válasznál:
Tudod, hogy mit tettél el és hogy milyen tartósítószereket alkalmaztál. A magyar földben termett zöldségek és gyümölcsök egészségi szempontból biztonságosabbak, mint a külföldről behozottak (a hosszú tárolási és szállítási idő miatt gyakran kezelik vegyszerekkel az élelmiszereket). Hallhattál erről néhány példát. Éppen nemrég derült ki, hogy nagymennyiségű vegyszerrel kezelt paradicsomot adott el az egyik áruházlánc. A tartósítószerek közül sem mindegy, hogy mit és mennyit használsz fel.
Remélem, elgondolkodtattalak. Ha nincs gyakorlatod benne, végezd el ezt a tanfolyamot!
Ha edényekre van szükséged, tájékozódj itt!
A tartósítás képei: saját felvételek
Szia Zsuzsa!
Hallottam tőled egy remek savanyítási receptet ahol a különböző zöldségeket együtt lehet savanyítani, amikor kifogy, lehet pótolni. Nem sikerült az oldalon rábukkannom. Elküldenéd?
Köszönöm.
Csilla
ÜDV
Lenne egy kérdésem mégpedig? az hogy lehet-e Nátrium-benzoát-Tot együtt a borkén porral együtt használni/ keverni/
Kedves János!
Én azt tapasztaltam a savanyító lé készítésénél, hogy ilyenkor enyhén bekékül az oldat. Még nem sikerült megtudnom, mi ennek az oka (valószínű, hogy valamilyen kémiai reakció játszódik le). Az tanácsolom, használjon szalicilt, már nagyanyáink is azt használták (és ki tudja, a savanyúság-készítők mit használnak). A levet amúgy sem isszuk meg. A tartósító szer nagy része viszont abban van. Szívesen értekeznék én is e témában élelmiszer-vegyésszel.
TISZTELT Zsuzsa én is a szalicilt szoktam használni de tavalyAa ki vontak a forgalomból. Az EU UTASÍTÁSÁRA.Mivel Én coukros vagyok a meggyet szalicillal és kénporral cukor nélkül szoktam eltenni.Kérem a Formu olvasóit aki tud valami javaslatot adni segítsen .Köszönettel veném
Kedves János,
kérem, írja meg e-mail címét, mert van megoldás.
schneiderjanos@citromail.hu köszönöm
Kedves Zsuzsa!
Mi is szalicillel tartósítottunk, de elfogyott, betiltották, nagyon szeretném megtudni, hogy milyen más módszer létezik még a tartósításra.
Előre is köszönöm válaszát!
További jó munkát kívánok!
Üdvözlettel: Ági
Kedves Ági!
Szalicil helyett nátriumbenzoátot lehet használni. Kapható tasakban vagy kis műanyag dobozban. Ugyanannyi kell belőle, mint a szalicilból, tehát általában egy-egy üveg lekvár, befőtt tetejére késhegynyi. Ha nagyon jól zár az üveg, tartósítószer nélkül is el lehet tenni a dolgokat, zárás után 5-6 percre fejre kell állítani. Ennek azonban az a kockázata, ha mégsem zár jól az üveg, akkor bizony megromlik, mert levegő kerül bele és a levegővel együtt azok a mikroorganizmusok is, amelyek elszaporodva a romlást okozzák.