Paradicsom befőzése: a paradicsomot általában lé formájában szokták eltenni. Én kedvelem az otthon készült sűrített paradicsomot is, ezért mindkettő lesz belőle.
Paradicsom befőzése
Meggondolandó, mivel már nagyon sokfajta sűrített paradicsomot és paradicsomlevet lehet kapni. A befőzés elsősorban akkor indokolt, ha a kertedben annyi paradicsom terem, hogy marad belőle feldolgozni való. Ez esetben olvasd tovább ezt a cikket. A paradicsom befőzése alapvetően két módon történhet:
- Sűrített paradicsomot a héj alatti részből és paradicsomlét a közepén levő leves, magos részből.
- Az egész mennyiséget egyben dolgozod fel és egy sűrűbb lét készítesz belőle.
Paradicsom befőzése télire – kettőt egy csapásra
Fűszeres sűrített paradicsom befőzése
Hozzávalók:
(Először próbáld ki kisebb mennyiséggel, de természetesen többet is készíthetsz.)
- 1,5 kg paradicsom (0,6 – 0,7 liter fűszeres paradicsomhoz)
- 2 ek cukor
- 1 mokkáskanál só
- fűszerek: lehet bors, bazsalikom, oregáno, majoránna, fokhagyma, babérlevél (vegyesen vagy egy-egy-fűszer)
- eszközök: lábos, szűrőkanál, mérleg, mérőpohár, keverőkanál, üvegek.
Előkészítés:
- Felteszel egy lábosban vizet forralni.
- A paradicsomokat tálban megmosod, levelét leszeded, majd folyó víz alatt leöblíted.
- Amikor a víz forr, a paradicsomokat részletekben beledobod, kb. 1 perc után szűrőkanállal kiszeded.
- Villára szúrod, és hegyes késsel lehúzod a héját.
- A megtisztított paradicsomokat kettévágod (a szárhoz kötött részt kivágod). A belső magos részt kivágod, szűrőkanálban kicsepegteted. A lecsepegő lét felfogod egy lábosban. Közben kanállal megnyomkodod, hogy a lé könnyebben kicsepegjen.
- A héj alatti, mag és lé nélküli részt lábasba teszed.
- A lecsepegett paradicsomlevet félreteszed későbbi feldolgozásra.
Elkészítés:
- A kicsepegtetett paradicsomot egy lábosba teszed, botmixerrel összetöröd. Beleteszed a cukrot, sót és a fűszereket.
- Felforralod, 20 perc főzés után üvegekbe töltöd, 10 percre fejre állítod (akkor nem kell tartósítószer).
- Száraz dunsztban hagyod egy napig.
- Utána felcímkézve a helyére teszed.
- Felbontás után hűtőben tárolod.
A paradicsom levének befőzése
A sűrített paradicsom készítésénél nyert levet felforralod, üvegbe vagy üvegekbe töltöd, tetejére késhegynyi nátrium benzoátot teszel, száraz dunsztban kidunsztolod.
Paradicsom befőzése másképp
Az általában szokásos módszer.
A paradicsomot fel lehet dolgozni úgy, hogy csak sűrűbb ivólét nyersz ki belőle (ez egy kicsit sűrűbb lesz, mint a fentebb leírt lé. Úgy készül, hogy a paradicsomot héjastól feldarabolod, 10-15 percig forralod, majd szűrőszitán vagy paradicsom passzírozón áttöröd. Az eredmény közepes sűrűségű paradicsomlé lesz.
Paradicsom passzírozás
- A paradicsomot átnyomkodhatod szűrőkanálon, de ez nagyon hosszadalmas módszer.
- Ha rendszeresen főzöl be paradicsomot télire, vagy készítesz otthon paradicsomlevest vagy -mártást, érdemes beszerezned egy paradicsompasszírozót, amelynek használata esetén a paradicsom héját nem kell eltávolítanod. A paradicsomokat feldarabolva egy lábasban 20 – 25 percig forralod, majd átpasszírozod.
- Arra kell viszont gondolnod, hogy az eszközt használaton kívül el kell helyezned kamrában vagy a konyhaszekrény nehezebben hozzáférhető részében.
Paradicsomlé befőzése
A levet ismételten felforralod, forrón üvegekbe töltöd, tetejére késhegynyi nátrium benzoátot teszel és száraz dunsztban tartod egy napig.
Az eltett paradicsom felhasználása és tárolása
Hűvös, száraz helyen, polcokon vagy szekrényben felcímkézve.
Az eltett paradicsom felhasználása
A sűrített paradicsom felhasználása:
- paradicsomleves készítése
- paradicsommártás készítése
- pizza szósz eltevése
- ételek (pl. pörkölt) ízesítése.
- töltött paprika
Paradicsomlé felhasználása:
- paradicsomleves
- ivólé
Nálad hogy történik a paradicsom befőzése?
A paradicsomról a Wikipedia-ban olvashatsz.
Képek: saját készítés, saját felvételek.
A pláne az,ha igy csinyálod a lét, akkor gyakran,akár naponta is főzni ell, mert a paradicsom nem egyszerre egy napra érik be, hane folyamatosan.
Mi úgy csináljuk, hogy a paradicsomot leszedem folyamatosan naponként és a mélyhűtő ládába teszem, amig van hely ott.Majd kiveszem az ősszegyüjtö és már megfagyott paradicsomot és egy nagy műanyag kádba teszem, abban hagyom kiolvadni kb. 1 napig, akkor leülve darabonként kiveszem és a már puha paradicsomról leszedegetem a héját és a tiszta paradicsomot most mér nagy adagban
egyszerre főzőm ki egy nagyobbacsak pálinka üstben(rozsdamentes)
A többi már hasonlőan megy a Tiedhez!!!
Kedves Zsuzsa!
A Te módszered hasznos minden zöldséges-kert tulajdonosnak, akik a kertjükben termett paradicsomot teszik el. Nekünk nincs, ezért vásárolnunk kell az eltenni valót. Ez esetben viszont egyszerűbb egy-egy alkalommal néhány kilóval dolgozni. Egyébként sem teszünk el nagyobb mennyiségeket, mert a gyerekeink már kirepültek, így a 2 személyes háztartásban nem is célszerű nagy mennyiségeket elrakni.
Fagyott paradicsomban nem marad vitamin.FELESLEGES ELTENNI.
a jol kifőzött paradicsomban szerinted több vitamin marad? Cvitamin, 60 C fokom elpusztul….
Őszintén szólva annak nem néztem utána, hogy vitamin-tartalom megőrzése szempontjából melyik módszer előnyösebb. Ha egyszer lesz időm, megteszem. Egyébként fagyasztani én csak akkor szoktam, ha lecsónak valót teszek el a mélyhűtőbe, ilyenkor a feldarabolt paprika mellé bedobok néhány paradicsomot.
Zsuzsa Kedves! Olyan jó olvasni, hogy azért még vagyunk sokan, akik ilyen munkálatokkal foglalkoznak. Nálunk rettentő nagy hagyománya van a paradicsom eltevésnek. A nagy családi összejövetel,-karácsonykor,- nem jöhet létre paradicsommártás nélkül. A húslevesben főtt marhahús mellé tálalom a leves és a fő étel között. Ez az az étel, ami SOHA nem változhat nálunk karácsonykor! Mi a következőképpen tesszük el: A paradicsomot héjastól feldaraboljuk, és főzni tesszük. Kb. egy fél óra, háromnegyed óra múlva botmixerrel pürésítjük, majd további 2-3 órát főzzük. Ezt a módszert a nagymamámtól vettük át (kivéve a botmixeres pürésítést, azt a férjem találta ki a passzírozás helyett!), és azért főzzük ilyen sokáig, hogy jó sűrű legyen, akkor nem kell hozzá semmilyen tartósítószert sem tennünk. Száraz dunsztba jön, amíg ki nem hűl, aztán már várja a karácsonyt. Akkor kell hozzá egy kis vizet tenni, mert nagyon sűrű, de nagyon finom. Emiatt a hosszú főzési idő miatt leredukálódik rendesen, az idén is a 10 kg-ból csak 4,5 l lett. De amikor kibontjuk, akkor nem csak a paradicsom illatát érezzük, az ízét élvezzük,hanem a szürke karácsonyi reggelre egy kis nyarat, napfény illatot és fényt is becsempészünk a nagy karácsonyi főzés közbe! Ezért érdemes vele dolgozni a nyár végén! És óriási köszönet a sok-sok finom receptért, amit hétről-hétre megosztasz!
Kedves Vivien!
Nagyon örültem a hozzászólásodnak, mivel a paradicsom eltevésének egy – az én receptjeimtől eltérő – módját írtad le. Ha megengeded, az idén vagy jövőre elkészítem a recept szerint a sűrített paradicsomot és megírom, természetesen nevedet megemlítve, hogy a recept tőled származik. Valószínűleg a te módszereddel, mivel a lé és a magos rész is benne van, egy aromásabb sűrítményt lehet készíteni.