Cseresznyebefőtt: finom, nagy szemű ropogós cseresznyéből a gyerekek és felnőttek nagy kedvence. Befőzni egyszerű, megenni nagy élmény!
Cseresznyebefőtt eltevése
Elkészítési idő: 70 perc
Hozzávalók
- 1,5 kg magos cseresznye
- 6 – 7 dl víz (inkább legyen egy kicsit több, és maradjon, mint hogy utólag is forralni kelljen)
- 20 dkg cukor (nem szentírás, lehet kicsit több vagy kevesebb)
- fűszerek: szegfűszeg, fahéj, esetleg citromhéj (de a fűszer ízlés dolga, nem feltétlenül szükséges)
- nátrium benzoát (a tökéletesen záró fedelek esetében nincs rá szükség)
- 3 db 710 ml-es üveg (mostanában ez a szabvány méret) tetővel
Bevásárlólista (többszörösét is veheted)
- 1,5 kg cseresznye
- 1 tasak nátrium benzoát (ha ragaszkodsz a tartósítószerhez)
- 20 dkg cukor
- 1 db citrom
Emlékeztető: szegfűszeg, fahéj, (esetleg citromhéj
Megjegyzések:
- A víz mennyiségét viszonylag pontosan meghatározhatod: amikor már benne vannak a gyümölcsök az üvegben, az egyiket megtöltöd vízzel, a vizet leöntöd, megméred a térfogatát, beszorzod hárommal és még fél decit hozzá teszel, hogy biztosan elég legyen.
- Természetesen nagyobb mennyiségeket is eltehetsz, akkor arányosan növeld meg a hozzávalók mennyiségét. (Tájékoztatásul: 1 liter vízhez 30 dkg cukrot számíts.)
Előkészítés
Szedés, vásárlás:
- A cseresznye befőttnek akkor alkalmas, amikor már érett, de még nem puhult meg. Az is emellett szól, hogy a puhára érett cseresznye általában kukacos.
- Ha neked kell leszedni, ügyelj arra, hogy szárastól szedd (de az ágakat ne törd le, mert ott jövőre nem lesz termés), mert a szár leszakításával a gyümölcsön sérülés keletkezik és ott megtelepedhetnek a mikroorganizmusok. Persze óhatatlan, hogy néhány darab leszakadjon a szárról, de azokat akár meg is eheted. Ha piacon vásárolsz, akkor is ügyelj arra, hogy olyan cseresznyét vegyél, amelyeken jórészt ott van a szára.
Mosás:
- Ez a tartósítás első lépése. Szárastól mosd meg a gyümölcsöt. Rövid ideig (5 -10 perc) áztasd be, utána tedd át egy másik, vízzel töltött tálba. Onnan kivéve szűrőkanálon öblítsd le folyó vízzel.
Szárak eltávolítása
- A mosott cseresznyéről eltávolítod a szárakat, közben át is válogatod. A hibás darabokat kidobod. A leszárazott gyümölcsöket szűrőkanálon még egyszer átöblíted. Ha felmerül a gyanú néhány szem átvizsgálása után, hogy kukac van benne, hagyd állni a vízben 2 óra hosszat, és a kukacok feljönnek a víz felszínére.
Üvegek előkészítése:
- Az üvegeket tisztára mosod és kiforrázod.
Cseresznyebefőtt elkészítése
- A megtisztított magos cseresznyéket az üvegekbe teszed.
- Beleteszel néhány darab fűszert (nem szükséges).
- A kiszámított vízmennyiséget a cukorral felforralod és forrón a cseresznyére öntöd.
- Mindegyik üveg tetejére késhegynyi nátrium-benzoátot teszel, majd az üvegeket lezárod. Ha biztos vagy benne, hogy az üvegek légmentesen zárnak, a tartósítószert el is hagyhatod.
- Egy olyan méretű lábos aljára, amelyben az üvegek elférnek, több rétegű újságpapírt teszel, beleállítod az üvegeket, megtöltöd vízzel úgy, hogy kb. az üvegek 3/4 részéig érjen.
- Lefeded egy másik lábossal és lassan melegíteni kezded, hogy az üvegek belsejében levő gyümölcs is át tudja venni a hőmérsékletet. Amikor már forr a víz, figyeled az üvegek belsejét, és amikor gyöngyözni kezdenek, attól számítva még kb. 20 percig még forralod a vizet.
- A melegítést megszünteted, és addig tartod ott az edényt, amíg kihűl. Én ezt úgy szoktam csinálni, hogy két olyan edényt választok, amelyek egymásra illenek, mert a saját fedővel rendszerint nem lehet letakarni. A fazék azért nem nagyon alkalmas, mert ott nem látod a befőttben a gyöngyözést. Ha nem vagy gyakorlott ebben a munkában, ez így első hallásra egy kicsit bonyolultnak tűnik, de ha néhányszor elvégezted és gyakorlatot szerzel benne, egyáltalán nem az.
Elkészítési idő:
- Előkészítés (a kukacok eltávolítását és a kihűlést nem számítva): 15 perc
- Üvegbe rakás, víz kimérése, lezárás: 10 perc
- Vízmelegítés és forralás: 45 perc
Összesen: 70 perc (ebből munka: 25 perc – ha többet teszel el, az idő is arányosan megnő)
Cseresznyebefőtt cukor nélkül, kimagozva
A kimagozott cseresznyét az üvegekbe teszed, jól lenyomkodod, hogy minél több férjen bele. A tetejére késhegynyi nátrium-benzoátot teszel és az üvegeket csavaros tetővel lezárod. Lábosban kidunsztolod, a vízben hagyod kihűlni.
Címkézés, tárolás
Ha kihűltek az üvegek, letörölgeted, megírod a címkéket dátummal és felragasztod. Hűvös, szellős helyen (kamrában) tárold.
Cseresznyelekvárt, cseresznyedzsemet is készíthetsz, jó receptet adok hozzá.
Befőtt készítése és képek: Pap Zsuzsa
Legutóbbi hozzászólások