Dunsztolás, gőzölés: az a művelet, amikor élelmiszereket előkészítés után hőkezeléssel tartósítunk. A két kifejezésből az előző terjedt el jobban, én váltva fogom használni.
A dunsztolás elvi alapjai
Célja
Az üvegekben a betöltés után maradt, a romlást okozó mikroorganizmusok (nagyon-nagyon apró, különféle élőlények) elpusztítása.
Tudnivalók
Ez a művelet történhet
- hőkezeléssel (száraz vagy nedves módszerrel) és/vagy
- tartósítószerek használatával.
Az idők folyamán kiderült, hogy tartósító anyagok (szalicil, nátriumbenzoát) nem kívánatosak az emberi szervezet számára – bár ezeket használták hosszú évtizedeken keresztül – egyre inkább elterjednek azok az eljárások, amelyek kiküszöbölik a tartósítószerek használatát.
Fontos tudni, hogy a fent említett tartósítószereken kívül tartósítanak még az alábbi, szervezetre nem káros anyagok, amelyeket a befőzésnél többnyire használunk:
- a cukor és
- a citromsav (citromlé formájában is).
A gőzölés olyan eljárás, amely a káros tartósítószerek használata nélkül is alkalmas a gyümölcsök, zöldségek tartósítására.
Előkészítés
- A gyümölcsöket megfelelő módon elő kell készíteni (főzni és forrón üvegbe rakni vagy nyersen üvegbe rakni)
- Az üvegeket alaposan ki kell tisztítani. Tisztára mosás után a fedőkkel együtt forró vízbe meríted, néhány perc után kiemeled (használj fogót és vigyázz, le ne forrázd magad), tiszta konyharuhán lecsepegeteted, majd szájukkal felfelé állítva száradni hagyod.
Száraz dunsztolás, gőzölés
Készre főzött gyümölcsök (pl. lekvárok, dzsemek) vagy zöldségek (pl. lecsó, zöldségkrémek) tartósítására alkalmas. Lényege: 24 órás hőntartás.
Lépései
- A gőzölni kívánt, megfőzött készítményt forrón az üvegekbe töltöd. Ügyelsz arra, hogy minél kevesebb levegő maradjon az üvegekben.
- A megtöltött üvegeket légmentesen lezárod. Ha levegőt kap, sajnos, meg fog romlani.
- A lezárt üvegeket „fejre” állítod 5 percre. Ekkor az üvegben maradt levegő átbuborékol a forró anyagon és a benne levő mikroorganizmusok elpusztulnak. Elvileg itt be is fejeződik a tartósítás, de a biztonságot száraz dunsztolással még megnövelheted.
- Visszafordítás után újságpapírba csomagolod.
- A becsomagolt üvegeket jó hőntartó anyagokba (plédek, párnák) csomagolod, vagy hőntartó edénybe teszed.
- 24 órán át ott tartod, majd utána kiveszed (általában még langyos), felcímkézed és tároló helyére teszed.
Nedves dunsztolás, gőzölés
Nyers gyümölcsök vagy zöldségek akár cukor és tartósítószer nélküli tartósítására alkalmas. Ilyen módon lehet eltenni befőtteket (cseresznye, meggy, őszibarack, szilva), cukor nélküli gyümölcsöket (meggy, alma süteménysütéshez), különféle zöldségeket (lecsó alap, zöldségek sós lében).
Lépései
- Az eltenni kívánt gyümölcsöt, zöldséget alaposan kitisztított (lásd száraz dunsztolás) üvegekbe teszed. Ha szükséges, a megfelelő lével felöntöd.
- Az üvegeket lezárod.
- Félig vízzel töltött lábosba állítod (az üvegek behelyezése után a víz az üvegeknek majdnem a tetejéig érjen. A lábas aljára több rétegben újságpapírt teszel.
- Letakarod.
- A vizet felmelegíted, és forrásban tartod addig, amíg az üvegekben a lé gyöngyözni kezd, és még utána 20 percig.
- Az üvegeket a lábasban hagyod kihűlni, majd kiszeded a vízből, letörölgeted, felcímkézed és tároló helyére teszed.
Példák:
Lecsó alapanyagok
Képek: saját felvételek
Legutóbbi hozzászólások