Lecsót eltenni vagy készen vásárolni? A szempontok, amelyeknek alapján eldönthető ez a kérdés: az egészség, a pénz, az idő és a minőség.
Lecsót eltenni vagy készen vásárolni?
A kérdést négy szempont döntheti el:
- az egészség,
- a pénz
- az idő és
- a minőség.
Egészség
Amikor elteszel bármit, legalább az elkészítés folyamatát te felügyeled (sajnos, az alapanyagok kiválasztásánál kevés a lehetőség a jó döntésre, mivel a bio élelmiszerek az átlagembernek drágák – törekedj arra, hogy magyar terméket vásárolj). Egészségi szempontból tehát érdemes lecsót eltenni.
Pénz
A nyersanyagok mindig kevesebbe kerülnek, mint a késztermék, tehát pénzt takarítasz meg. Ezt példákon is bemutatom majd. Pénzmegtakarítás szempontjából tehát érdemes lecsót eltenni.
Idő
Természetesen a készen vásárolt lecsóhoz képest időt fektetsz be (itt is érvényes: az idő pénz), de ezt az időt valamennyire te szabályozhatod: akkor végzed el ezt a munkát, amikor egy kicsit több időd van és nyugodtan vond be a családtagokat: a párodat, nagyobb gyerekeidet a bevásárlásba és az előkészítésbe. Mivel nagy tételben főzöl, az egyes adagokra jutó idő kevesebb, mintha minden alkalommal főznél. Nagyon szerencsés vagy, ha ezt a munkát az édesanyád vagy a nagymamád elvégzi helyetted: akkor tiszta időnyereség. Ez az egyetlen pont, ami ellene szólhat annak, hogy érdemes lecsót eltenni.
Lecsót eltenni – számít a minőség
Nézz meg egyszer pl. egy boltban vásárolható kész üveges lecsót és hasonlítsd össze egy otthon eltettel. A vásárolt lecsó 30 – 40 % paprikát tartalmaz, és az felszeletelve paradicsom szószban úszik (jó hígban). Az otthon eltett kb. 60 %-ot és darabos paradicsomot. Őszintén szólva az üzletekben kapható lecsót én meg sem venném, inkább lemondanék róla. Minőség szempontjából tehát egyértelműen érdemes lecsót eltenni.
Lecsót eltenni – egy kis matematika
Amikor ezt a cikket írtam, az árak egészen másképp néztek ki. Ha a számokat átírjuk pl. 2020-ra, akkor elég nagy lesz a változás az infláció miatt. Nincs értelme, hogy most ezt kiszámítsam, mert nem tudhatom, hogy mikor olvasod ezt a leírást. Ha a módszert használod és behelyettesíted az aktuális árakat, ki tudod számolni, hogy az eltevés munkájával mennyi pénzt tudsz megtakarítani. Egy kis segítség:
Készen vásárolt lecsó 2020-ban a Tescoban
Készen vásárolt lecsó kistermelőnél
Lecsó eltenni:
- Zöldpaprika 5 kg á 150 Ft összesen 750 Ft
- Paradicsom 2 kg 200 Ft 400 Ft
- Hagyma 1 kg 170 Ft 170 Ft
- Zsír/olaj, paprika, só 180 Ft
Összesen – 10 üveg lett 1500 Ft
Egy üveg ára 150 Ft
Üzletben (40 % paprikával 300-500 Ft) 400 Ft
Megtakarítás (a minőségről ne is beszéljünk) 1 üvegnél 250 Ft
A fenti mennyiségből készült 10 üvegnél (nekem ennyi lett) 2500 Ft
Sok ez vagy kevés? – Döntsd el te!
Képek: saját eltevések saját felvételei
Legutóbbi hozzászólások