A napozás minden nyáron szóba kerül. Azt már biztosan te is tudod, hogy manapság a napsugárzás minden haszna mellett káros is lehet a szervezetünkre.


Tengerparton

Napozás? – Igen.

A napozás hatására D vitamin képződik a bőrben, amely nagyon fontos a szervezet számára. Erősíti az immunrendszert és a csontrendszert, valamint védelmet nyújt bizonyos daganatos betegségek ellen. Lényegében egy elő-anyag, amely hormonná alakulva jut el a sejtekbe. A D vitamin jelenléte és koncentrációja a szervezetben ma már laborvizsgálatokkal is kimutatható. Ha az életmóddal kialakult szint nem megfelelő, készítményekkel kell pótolni. Hiánya rendszerint valamilyen probléma (pl. gyerekeknél a csontrendszer nem megfelelő fejlődése, idősebbeknél csontritkulás) kapcsán derül ki.

Fentiekből következik, hogy a napozás – bizonyos feltételek betartása mellett az egészség egyik forrása, jó hatással van a szervezetre.

Az UV sugárzásról

A napfényben különféle hullámhosszúságú fénysugarakból tevődik össze:

  • ibolyántúli sugarak (UV)
  • látható sugarak
  • infravörös sugarak.

Az UV sugarak ( UVA, UVB és UVC) közül az UVA sugarak a legveszélyesebbek a bőr öregedése és a bőrrák kialakulása szempontjából. Az UVB sugarak hatása hasonló, de kisebb mértékű, az UVC sugarakat a légkör ózon rétege jórészt kiszűri.

A napozás során az UV sugarak káros hatásától a bőrben képződő pigmentek (barnaság) védik a bőrt. Rövid idő alatt azonban nem tud megfelelő mennyiségű pigment keletkezni és hirtelen és túlzott napozás hatására a bőr leég.

Mennyi időt tölthetsz a napon?

A bőrkárosodás nélküli napozás időtartama függ:

  • a bőrtípustól
  • a használt fényvédőkrém minőségétől és faktorszámától
  • az UV indextől.

Bőrtípus

A mi égövünkön élő emberek bőre három csoportba sorolható:

  1. nagyon érzékeny: világosszőke vagy vörös haj, fehér bőr, nagyon könnyen leég, nehezen barnul
  2. érzékeny: védelem nélkül először leég, majd könnyen lebarnul
  3. kevésbé érzékeny: nem ég le,  azonnal barnul.

A bőrgyógyászok szerint az az időtartam, amelyet védőkrémek nélkül a feni típusok egy-egy alkalommal a napon tölthetnek:

  1. 10 perc
  2. 15 perc
  3. 20 perc.

A napvédő krémek

Ha hosszabb időt szeretnél a napon tölteni, védelemre lesz szükséged. A védelem fényvédő krémekkel történhet, amelyek jellemzője a faktorszám, idegen szóval SPF (Sun Protection Factor).  A védelem nélkül napon tölthető időt a faktorszámmal szorozva megkapod a még egészséges napfürdőadagod időtartamát (forrás: Ritmus egészség és életmód magazin) . Pl: 10-es faktorú fényvédő krémmel a napon tölthető idő:

  1.  bőrtípus 10×10 = 100 perc
  2.  bőrtípus 15×10 = 150 perc
  3.  bőrtípus 20×10 = 200 perc

Célszerű figyelembe venni, hogy a fényvédő krémeknek kb. 15-20 percre van szükségük a felkenés után, hogy kifejtsék hatásukat.

Nem árt tudni, hogy a napvédő krémeket évről-évre fejlesztik, ma már UVA és UVB sugárzás ellen is védenek és lehet találni érzékeny, allergiára hajlamos bőrtípusnak megfelelő készítményeket is. A múlt évről megmaradtat nem érdemes használni, mert a fényvédő hatás az idővel csökken és egy év után már gyakorlatilag nincs is.

fenyvedok

Az UV index

Az UV index a napsugárzás erősségére utal. A nap állása és a felhőzet határozzák meg. Értéke: 1 – 12. (Időjárásjelentésben jelezni szokták.) 7-8as  értéknél mindenkinek kell napozó krémet használni. 9-nél nagyobb értéknél a napozás árnyékban történjen ( a fák lombja a napsugárzásnak kb. 60%-át átengedi).

11 és 15 óra között a nyári időszakban a nap sugarai derékszögben érkeznek a földre, így a bőrben vékonyabb védőrétegen kell áthaladniuk, ezért ebben az időszakban biztonságosabb az árnyékot választani.

Források:

  • Nők Lapja
  • Ritmus Egészség- és életmód magazin.

Képek: saját felvételek.