A gázszámla nem egyszerű. Sokszor hallom ismerőseimtől, hogy nem tudnak eligazodni a közüzemi számlákon, amelyek valóban nagyon bonyolultak és nehezen érthetők. Ennek jórészt az az oka, hogy az árat több tényező határozza meg és az árak nem azonos mértékben változnak, ezért nem vonhatók össze. A gázszámla esetében tovább bonyolítja a dolgot, hogy a mérőóra m3-ben mér, a számítás alapja pedig a fűtőérték MJ-ban. Hogyan lehet mégis érthetővé tenni? Ha érdekel, olvass tovább!
Az energia egyre több pénzbe kerül, így egyre több embert – talán téged is – érdekel, hogyan számolják ki a szolgáltatók a közüzemi díjakat. Mi bonyolítja a számlát és milyen tényezőkből tevődik össze?
A gázszámla összetevői
A Fővárosi Gázművek számláját látod a képen. Ha alaposan megnézel egy Főgáz számlát, láthatod, hogy az ár a következő tényezőkből alakul:
- Gázdíj: a felhasznált m3-t egy nyomással kapcsolatos korrekciós tényező módosítja, majd a módosított érték van átszámítva MJ-ra, amelyet annak egységárával szorozva kapjuk meg a nettó árat.
- Biztonsági készenléti díj: az ország gáztartalékának finanszírozási hoozzájárulása a felhasznált hőmennyiségre számítva.
- Import korrekciós tényező: a korábbi, világpiaci árnál alacsonyabb ár kompinzációja
- Háztartási alapdíj: 1000 Ft/hó.
- Energia adó: népszerű nevén ÁFA, 25 %
A számítást tovább nehezíti, hogy a 3. tételnek nincs forgalmi adója, a másik háromnak pedig van.
Egy adott, októberi gázszámla alapján elvégeztem egy számítást, amelynek eredménye az, hogy mennyibe is kerül tulajdonképen 1 m3 gáz. A következő eredményeket kaptam:
Fogyasztás Ár
m3/hó Ft/m3
30 169
40 158
50 152
60 148
70 145
80 143
90 141
100 139
Mielőtt még gyanakodni kezdenél, a különbség legnagyobb része az 1000 Ft/hó alapdíjból adódik, amely nem fogyasztásarányos. A számokból szép diagram is rajzolható. A számlamagyarázatot megtalálod a www.fogaz.hu oldalon a láblécben a Miben segíthetünk legördülő menüben. Te is számolhatsz m3 árat: a számla végösszegét elosztod a számlán szereplő m3-el.
Amennyiben átalánydíjban fizeted a gázt, akkor 11 hónapon keresztül rész-számlákat kapsz, amelynek összegét az előző év fogyasztásának havi átlaga alapján számolnak ki. A 12. számla az elszámoló számla. Ezen összevetik a 11 hónapon át fizetett díjak összegét a tényleges fogyasztással és a különbséget leszámlázzák, vagy visszafizetik.
Ha ellenőrizni szeretnéd a fogyasztásaidat, minden hónap lehetőleg azonos napján olvasd le a gázórán a fogyasztást, így az adott időszakhoz képest kiugró értékeket idejében észreveheted, kiderítheted az okát és sok herce-hurcától megkímélheted magad.
Megjegyzés:
Ez volt 2010 decemberében, amikor ezt a cikket írtam. 2013. jan. 1-ével a kormány bevezette a rezsi-csökkentést. Ha a jelenlegi árakat kiszámoljuk, akkor 1 m3 gázért ma megközelítőleg 120 – 130 Ft-ot kell fizetnünk.
Érdekelhet még:
A gázmérő köbmétert mér, és NEM hőmennyiséget! A hőmennyiséget nem is igen lehet mérni vagy legalábbis nem annyira egyszerűen.
Ha pedig nem egyszerű a mérése, akkor miért erőltetik annyira? Az autómba a benzint nekem a benzinkutnál például többnyire literben adják és egyáltalán nem arra átszámítva, hogy majd hány kilométert tehetek meg vele!
Na ás amikor a rendszerbe nitrogént fújnak, azzal higítván fel a gázt? A nitrogén kissé olcsóbb, ám az órát ugyanúgy pörgeti. Vagyis? Azt is kiméri rendesen a gázóra köbméterben, csak hát sohasem fő meg vele a bableves! A konvektor pedig nem melegíti a szobát.
Sajnos ezt a „nitrogénes trükköt” nem tudja ellenőrizni senki se otthon!
Ha én a pontos időre vagyok kiváncsi, elsőre általában a karórámat nézem meg és nem valami intergalaktikus csillagtérképen számolgatom ki a Nap állásából és a Föld aktuális poziciójából. Mert szerintem egyszerűbb lenne egyszerűbb dolgokkal okoskodni, mint például a gáznál még a tengerszint feletti magassággal és az egyetemes gáztörvény többi hülye fizikai képletével!
Kedves Lala!
Azt hiszem, sok mindenben egyetértünk, de a számítási metodika a Főgáztól függ. Őszintén szólva én sem értem, hogy miért kell a számlát fűtőértékben számolni, mikor a gázóra a m3-t méri. A nitrogénes befúváshoz meg egyáltalán nem tudok hozzászólni. Szó mi szó, elég bonyolult a számla felépítése, de sajnos, ezt mi nem tudjuk befolyásolni, legfeljebb megkísérelhetjük megérteni.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Agyrem!!3-ev utan vegre 1200m3alatt sikerult gazfogyasztas.na vegre orom most mar olcsobb gazdijas kategoriaba tartozom.altalanyt fizettem eddig kivancsi voltam most akkor,hogy is lesz a vegelszamolas mert hat ugye elmeletileg visszajarna amit elore fizettem,de ………..TEVEDTEM.hiaba figyeltem a gazorat mint egy kameleon a t.gazmuvek akkor is a dragabb 2dijszabas.GRATULALOK.
Kedves Kati!
Megértem felháborodásodat. Azt javasolom Neked, hogy menj be az illetékes Gázművekhez személyesen egyeztetésre. Lehet, hogy ilyen módon megoldódna a problémád.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Kedves Zsuza!
Én már évek óta rögzítem a villany és gáz fogyasztásomat EXEL táblázatban. 2011.december óta megint változtattak a számítási formán. Most még inkább nem lehet kiigazodni rajta. Ha utána néz, hogy az I, és II, árkategóriában mit közölnek, és meg tudja magyarázni milyen logika alapján van alacsonyabb fogyasztásnál több MJ számlázva a II, árkategóriába, megköszönöm. Még azt sem lehet tudni mi alapján határozzák meg mennyi MJ-t számláznak az I, és mennyit a II, árkategóriában.
Üdvözlettel:
András
Teljesen egyetértek, májustól átálltam a havi diktálásra, mert olyan csillagászati elszámoló jött, amit még Karácsonyig nyögök. na de! a nyáron ugye nem fűt az ember, májusban 15 m3-t diktáltam be, és júniusban ugyanennyi volt a fogyasztás. előzőleg 3000 Ft-ról kaptam számlát, aztán már 3600-ról! kíváncsiságképp júliusban is 15 m3 fogyasztást diktáltam be, erről több mint 3700 Ft befizetni való jött! Kérdem én hogy ez hogy lehet???
Aztán számoltam. Ha most 6-700 Ft a különbség ennél a kis fogyasztásnál, akkor a télen egy havi számlánál akár 25 ezer Ft-tal is többet számlázhatnak. és megjegyzem hideg van! nem tudom mérni a hőértéket, csak a m3-t! ja, hőérték? januárban, amikor az a nagy hideg volt, 20 fokra volt állítva a termosztát mint mindig, és csak 19-re bírta a házat befűteni a gáz úgy, hogy szinte állandóan pörgött az óra. mit lehet ezzel csinálni? akkor nem m3 mérő gázórát kéne beszerelni a lakásokba, hanem hőértékmérőt! na úgy talán igazságosabb lenne!
Kedves András!
A cikket már régebben írtam. Elég sok időt eltöltöttem akkor a kérdés tanulmányozásával. Lehet, hogy azóta változtak a szabályok. Amikor időm engedi, ismét utána nézek.
Kedves Zsófi!
Én még nem tapasztaltam hasonlókat. Amikor a szolgáltató elszámol, figyelembe veszi a különbséget: ha többet fogyasztottam: kiszámlázza, ha kevesebbet, visszautalja a különbözetet. Mindkét esetre volt már példa nálunk. Viszont, ha egy évben csak egyszer van elszámolás, nem árt egy havi ellen őrzés, és az is egy jó módszer, hogy havonta leolasod és bediktálod a fogyaszást. Ha az adatokat felírod, a kövekező évben felhasználhatod ellenőrzésre.
A beállított és valós hőmérséklettel kapcsolatban nem tudok hozzászólni. Egyet viszont tudok: egy-egy fok hőmérsékletváltoztatás a fűtésben igen jelentős változásokat eredményez a gázszámlában. Ne feledkezz meg arról, hogy az óra is elromolhat.
Egy érdekes hír: EU előírás következtében 2004-től a szolgáltatóknak kWh-ban kell a gázfogyasztást elszámolniuk. Úgy látszik, nagyon sok volt a panasz. Ezzel tanlán egyszerűsödik majd a számla.
Tisztelt Pap Zsuzsa !
Ha erre választ tudna adni, akkor megköszönném. 9188 MJ alapján a következő számla összesítést kaptam : (4744+438)*2,9570 / (4444-438)*3,4380 = 29095 Ft.
A 4744+4444 = 9188 MJ, akkor mi az a +/- 438 MJ ? És mi alapján kerül az I.árkat.-a 4744 MJ, a II.árkat.-a 4444 MJ.
Az ELMŰ számlámat már megfejtettem és exel táblázatban már előre megsaccolom a várható tarifa összeget.
Meg tudná nekem mondani valaki hogy most 2013- ban mennyibe kerül 1 köbméter gáz???? Nagyon szépen köszönöm.
Kedves László!
A dolog így nem válaszolható meg, mert jelenleg még – sajnos – sok tényezőből adódik össze. De hogy Önnek mennyibe került eddig, azt a következő módon tudja kiszámolni:
Összeadja az idei év eddig megkapott számláinak Ft összegét (ez eddig négy számla lesz: a január, február, március és áprilisról szóló). Ugyancsak összeadja a fenti számlákon levő fogyasztásokat m3-ben (ez rajta van a számlákon). Ezt követően a Ft összeget elosztja a m3-ek számával és máris megkapta, hogy Önnek mennyibe került 1 m3 gáz.
Úgy tudom, EU-s rendelet alapján 2014-től ezt az adatot fel kell majd a számlán tűntetni.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Miért változik a gáz ára/m3 a fogyasztástól függően?
Kérem, ha valaki érti írja meg! Köszönetem.
KP.
Kedves Péter!
Azért változik, mert a gáz árában van egy 1000 Ft/hó alapdij, amely független attól, hogy ki mennyi gázt fogyaszt havonta. A blogban is leírtam, hogy a változás legnagyobb része ebből adódik.
A fenti adatok alapján kiszámoltam a 2014. 11.10-től 2012.10-i határidős befizetést. A mérőóra állás 7384-en állt a diktálási időszakban pedig 7459 en. Erre a 75 köbméterre fogok fizetni 16730ft-ot. Nincs elmaradásom. Ezt az összeget elosztottam ahogy írta és kijött 223ft-ra 1 köbméter gáz. Ez hogy lehet. Az elözö havi Óraállás és köbméter viszont több volt nekem 99 köbméter Erre fizettem 11317ft-ot akkor hogy is van ez számolva?.
Kedves Norbert!
Elég régen írtam ezt a cikket (azóta a gáz ára is kevesebb lett). Az ön számai alapján én sem értem, miből adódhat ez a nagy különbség. Az Ön helyében felkeresném az illetékes gázszolgáltatót, hogy adjon magyarázatot a két számlán levő eltérésre.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Hiába szeretném tudni,hogy a gázszámlában mit takar az SOS díj,nem kapok rá választ.Tudna valaki válaszolni?