Húsleves: fontos helyet foglal el a magyar konyha ételei között. Jó télen és nyáron, elkészíthető különféle húsokból. Itt nem receptet, hanem készítésének módját találod.
Főzése nem bonyolult, de nem is olyan egyszerű, mint amilyennek látszik. Ha jóízű és esztétikailag is élvezhető tökéletes húslevest kívánsz készíteni, nem árt, ha néhány trükköt ismersz a húsleves elkészítésével kapcsolatban.
Húsleves
Elkészítési idő: több óra a hús fajtájától függően.
Hozzávalói
A mennyiségeket ki kell tapasztalnod. Kiindulhatsz abból, hogy egy kiló húst kb. 3 – 3.5 literre engedj fel. A zöldségek közül a sárgarépa és fehérrépa kötelező (ne legyen túl sok, mert a sárgarépa édesítheti a levest, a fenti mennyiséghez 3 -3 közepes méretű szál), a többi – ezekből kevesebb – és a fűszerek a só kivételével szabadon választhatók: zeller, karalábé, hagyma, nyáron zöldpaprika, zellerlevél, petrezselyem, szemes bors. Krumpli: tilos ! Azt is tudnod kell, hogy a különféle húsok főzési ideje nem azonos: a csirke gyorsan, a többi lassabban puhul meg, a marhahúsnak több óra is kell.
Hús:
Először nézzük át, milyen húsból célszerű húslevest készíteni. A húsok fajtája lehet:
-
szárnyas (csirke, tyúk – aprólék, far-hát, comb, vagy egész állat; liba, kacsa aprólék, pulyka nyak )
-
sertés kicsontozott karajcsont a rajta maradt hússal, nyakszirthús – ebből készül az orja leves)
-
marha fartő, hátszín, nyakszirthús, borda)
-
vegyesen különféle húsok
-
különlegesebb húsok fácán)
- csontokból is főzhetsz levest, de az nem lesz olyan finom, mint a húsokból főzött.
Zöldségek:
-
sárga répa
-
fehér répa
-
hagyma
-
zeller
-
karalábé
-
kelkáposzta levél.
Fűszerek:
-
só
-
zeller zöld
-
petrezselyem (szár is lehet, összekötve a zellerrel)
-
szemes bors
Megjegyzések:
- Főzz nagyobb adagot, mert maga a lé más levesek, főzelékek és mártások készítésénél is jól felhasználható.
- Az elkészítési idő kicsit hosszú, de nem kell mellette állnod, közben – míg a leves fő – más dolgokkal foglalkozhatsz, csak időnként kell ránézned.
A hozzávalók előkészítése
- A zöldségeket megtisztítod és megmosod, feldarabolod. A répákat hosszúkásra, a többit, nagyobb darabokra (ne karikára, mert a levest a végén le kell szűrni, és a sok kis karika megnehezítené a dolgod.
- A húst megmosod.
- Előkészíted a fűszereket is és kikészíted a levestésztát.
- Amennyiben marha- vagy sertés húsból, csontból főzöd a levest, az első főzővizet, miután felforrt és tele lesz a teteje habbal, öntsd le a húsról, mosd le és mosd ki az edényt is.
Készítése
-
Az előkészített húst beleteszed egy fazékba, vagy lábasba, felöntöd a vízzel és lassan főzni kezded (éppen hogy ne, vagy csak gyöngyözve forrjon, mert különben zavaros lesz). Közben – ha kell, többször – leszeded a tetején keletkezett habot (attól is bezavarosodhat). Közben is megtisztíthatod, megmoshatod a zöldségeket.
-
Egy óra eltelte (csirkénél kevesebb idő) után ízlés szerint megsózod, majd amikor már a hús félig (marhahúsnál majdnem) megfőtt, beleteszed a zöldségeket és fűszereket.
-
Amikor minden puha, a zöldségeket külön edénybe szeded (különben nagyon zöldség-íze lesz), a húst és a csontokat is kiszeded, majd a levest leszűröd. A húst visszateheted a levesbe, de külön is tárolhatod, ha a helyzet azt kívánja. Ilyenkor öntsd le a leves egy részével, hogy ne száradjon ki.
A húsleves tálalása
Tálalásnál adj hozzá kifőtt levestésztát (én vízben szoktam, mert nagyon sok húslét felvesz), tetszésednek megfelelő alakút. Ezt nem érdemes otthon készíteni, hacsak nincs túl sok időd. Hagyományos a hosszú metélt, de étkezésnél praktikusabbak a kis-darabos, különféle alakú tészták. A zöldségeket is lehet külön tálon feltenni az asztalra.
A húsleves készítésének leírása régi családi szakácskönyvünkből való. Az egyes húsfajtákból készíthető levesekről és a húsleves fűszerezéséről külön-külön írtam. A cikkeket itt találod:
Húsleves képek: saját felvételek.
Miért kell az első főzőlevet kiönteni, ráadásul a főzőedényt is kimosni?
Kedves Dénes!
A marha- és sertéshúsnak és a csontnak többnyire nagyon sok habja van, amit elég nehéz lenne leszedni és ha kicsit erősebben forr, bezavarosodhat. Ha valakit ez nem érdekel, elég, ha leszedi a habot.Az ilyen felhabzó létől a lábos is tiszta maszat lesz, ezért célszerű kimosni.
Leonteni elso fozes utan butasag,hab leszedese is.Szepen elfo es tiszta marad a leves.Ha nem akkor nem tudsz huslevest fozni.Egyiket se csinalom es imadja mindenki a huslevesem.Amugy a csirke kuvetelevel 4orat fozom minimum de marhat es a tyukot va hogy ejfelkor felrakom es reggelig fozom.
Kedves Boldi!
Köszönöm a hozzászólást. Ezt a módszert nem én találtam ki. Pelle Józsefné Főzőiskola c. könyvéből való, aki sertéscsontból való levesfőzéshez ajánlotta. Baromfihúsnál én sem alkalmazom. A mai rohanó világunkban nem mindenkinek van ideje-türelme a nagyon lassú, 5 órás húsleves főzéshez és bizony előfordul, hogy a leves erősebben forr és bezavarosodik. A fenti módszerrel ez alig fordul elő. Az viszont elég kemény kritika, hogy nem tudok húslevest főzni, hiszen több út is vezet Rómába és ahány ház, annyi szokás. A kicsapódó fehérjét meg a végén úgyis leszűrjük, mert rontaná a látványt a tányérok alján az üledék.
A receptek pedig szerintem irányadók, egy idő után úgyis kialakul mindenkinek a saját módszere. Kár lenne rivalizálni, hogy kié jobb vagy ki tud jobban főzni egy-egy ételt.
További jó munkát a konyhában!
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Köszönöm szépen a receptet nagyon szép áttetsző lett a levesem csak igy fogom elkészíteni.? ? ?
Örülök, hogy segíthettem.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Kedves Zsuzsa! Én eddig úgy tudtam, hogy az első felforrásig nagy lángon fő a leves, lehabozzuk és akkor veszem vissza pici lángra. Lehet, hogy akkor nem így van?
Kedves Rita!
Így is van, meg nem is.
Ha azt szeretnéd, hogy a levesben a hús legyen ízletesebb, akkor minél előbb fel kell forralni a vizet, hogy a hús felületén képződő réteg megakadályozza, hogy a húsból az értékes anyagok a levese kerüljenek.
Ha viszont azt szeretnéd, hogy a leves legyen igazán jó, akkor nagyon lassan kell felmelegíteni és tovább főzni, inkább abálni 95 fokon), hogy minél több értékes és ízes anyag kerüljön a leves levébe.
A 95 fok ellenőrzéséhez természetesen nem kell hőmérő, a levesben csak gombostűfejnyi kis buborékok keletkeznek. így kell főzni a kocsonyát is.
Egy kicsit hosszabb lesz a főzési idő, viszont sokkal jobb lesz leves.
Üdv!nálam 4-6h a főzés hústól függ és nagy sok zöldséggel,krumpli nélkül (pörihez mehet) még nem
panaszkodtak:)
Kedves Zsuzsa!Èn most kèszítem el a húslevest a recepted alapján ès nagyon finomnak ígèrkezik mert már az illata is isteni!Pedig ez az első húslevesem mert eddig nem mertem neki állni,de a te egyszerű recepteddel tettem egy próbát ès nagyon köszönöm!További jó főzőcskèzèst! 🙂
Kedves Évi!
Most vettem észre, hogy eltűnt a válaszom. Lehet, hogy elfelejtettem menteni.
Remélem, jól sikerült – és ez nekem is öröm.
A habot – a közhiedelemmel,ellentétben ! – nem kel leszedni a levesrő, az kifőtt protein, ami a főzés során kèsőbb magától eltűnik.
Som Ferencnek:
Egyrészt: a hab nem tűnik el, csak leülepszik az edény aljára, és a főzés végén szűréssel eltávolítható.
Másrészt: az a vélemény is egyre több helyről hallható, hogy egy ilyen előfőzéssel sok olyan anyag eltávolítható a húslevesből, ami nem kívánatos az emberi szervezet számára (az állatoknak adott antibiotikumok és egyéb nem kívánatos anyagok. Mivel ebben nem vagyok szakértő, szívesen olvasnám itt szakértő véleményét a témában.
Kedvencem de ha le súrteme a habot Belén teszem az oszes zoldseget a imim van. Nem Rosz de a jovoben igy csinalom.
Remélem, ízlik majd!
Én mindig le szedem a habot. Körülöttem mindenki így főzi. Nem fogom én sem máskép..
Kedves Robi!
Természetesen úgy főzöd, ahogy Neked tetszik. Én csak információt adtam tovább az első víz leöntésével kapcsolatban.
Akik prìmán tudnak hùslevest főzni mièrt olvasgatnak olyan oldalt,ahol az van leìrva hogyan kell,ès legfőkèpp mièrt kritizálnak? 🙂
Miért nem jó bele a krumpli? Én szoktam tenni.
Tehetsz bele nyugodtan, csak én valahogy nem szeretem benne. Arra ügyelj csak, hogy ne essen szét.
Azt hallotam a leveseket mikor meg fot nem szabad le fedve hagyni mert meg savanodik a leves. Ez igaz?
Ha az ételre fedőt teszel, lassabban fog kihűlni, de szerintem ettől még nem savanyodhat meg egy leves. Az viszont igaz, hogy a levesek nagy részét nem célszerű nyári melegben sokáig tárolni. Ha elfogyasztásuk később történik, lehűlés után minél hamarabb kerüljön a hűtőbe.
A levesek könnyebben savanyodhatnak, ha tészta van bennük. Ezért pl. a húslevest célszerű leszűrni, a zöldséget külön tárolni, a tésztát pedig csak fogyasztás előtt beletenni.
Újra melegíteni viszont csak annyit célszerű (és ez más levesekre is igaz), amennyi elfogy.
A savanyodás kémiai okát viszont nem ismerem. Ha időm engedi, később igyekszem utána nézni. Ez valószínűleg csak szakácsoknak készülő szakkönyvekben található meg.
Kedves Zsuzsa !
Miért tilos krumplit rakni a húslevesbe ? Én 1 db-ot szoktam belerakni úgy kb. 5liter levesbe, nem tapasztaltam semmi negatívumot, de érdekel miért nem javasolt?
Üdv. Tamás
Valószínűleg kicsit erősen fogalmaztam. Természetesen nem tilos, csak én nem szeretem. A krumpli könnyen szétfőhet és úszkálnak a húslevesben a krumpli-darabok. Ha könnyen szétfőlős a krumpli, még kicsit zavaros is lehet tőle a leves. A krumpliból kifőtt ízek sem nagyon illenek a húsleveshez – bár az egy szem krumpli íze nem nagyon zavarhat.
Kedves Zsuzsa!
Örömmel olvasom a receptjeidet, mindig jó egy új szemszögből tekinteni a már megszokott ételekre. A megfogalmazás viszont valóban erős volt egy kicsit. Ahány ház, annyi szokás és megannyi konyha.
A krumpli nem tilos és azt a bizonyos főzővizet sem kötelező kidobni, sőt! A „csúnya” első hab a véres hústól van, legyen az marha vagy disznó, de még a szárnyasok esetében is. Nálunk a friss vágású húsokat nagyon hideg vízben szokás kiáztatni. Hideg vízben teszem fel főni is, alacsony lángon. Igen, sokáig tart, de ha valaki húslevest akar főzni, akkor arra szánja rá az időt.
A zöldségeket három adagban adom a leveshez: először a gyökérzöldséget, majd a fűszereseket, végül a krumplit és a karalábét. Nem esik szét semmi és nem lesz zavaros.
Mindezekkel együtt, ha neked az a tehnika vált be, amit leírtál, legyen úgy, a levesed valóban szép, öröm ránézni! Bátran próbálják ki mások is!